Немската енергийна компания RWE е фаворит в конкурса за миноритарния дял от АЕЦ "Белене". Това съобщи вчера Ройтерс, като се позова на свои източници. Немската компания е предложила незабавна инвестиция от 400 млн. евро, което е наклонило везните в нейна полза. С тези пари можело незабавно да се стартира изграждането на двата 1000-мегаватови реактора, допълва вестник „Стандарт“.

Според офертата на "Атомстройекспорт" строежът на централата ще струва близо 4 млрд. евро. Предлаганата от германците сума е 10% от общата стойност. За да достигне 49%, RWE трябва да инвестира още почти 1.6 млрд. евро. И то при запазване на първоначално обявената стойност от 4 млрд. евро - която, според специалистите, със сигурност ще нарасне поне с 30-40%.

Още няма решение на борда на директорите на НЕК за избор на инвеститор, заявиха от енергийното министерство и припомниха, че RWE, заедно с белгийската Electrabel, са единствените компании, допуснати до последния кръг от конкурса за централата.

Немците и белгийците са водили преговори за съвместна инвестиция в АЕЦ "Белене", но към момента RWE е фаворит, твърди Ройтерс. А чешката ЧЕЗ, немската Е.ОН и италианската Енел са в позиция на изчакване.

Мардик Папазян, шеф на Националната електрическа компания, която държи 51% от акциите на централата, отказа да коментира новината преди приключването на конкурса.
Миналата седмица министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че преговорите с RWE и Electrabel са в напреднал стадий и стратегическият инвеститор може да бъде избран до дни. Според министър Димитров до момента единствено френските банки Сосиете Женерал и БНП Париба са предлагали кредитиране на проекта. Инвестиция е предлагало и руското правителство, но офертата не е разгледана.

RWE е сред най-мощните енергийни компании в Европа. В областта на енергетиката за 2006 г. оборотът й е 28.1 млрд. евро, което я превръща в един от водещите енергийни доставчици. Заедно с партньорите си доставя електроенергия на 15.8 млн. клиенти, а газ - на 7.7 млн. През 2006 г. компанията е продала 157.8 млрд. квч електроенергия, 258 млрд. куб. м газ и 107 млн. куб. м вода. През 2001 RWE сключва договор за модернизация на ТЕЦ "Марица-изток" 3 за 300 млн. евро. Година по-късно консорциумът разработва един от най-големите проекти за енергийна ефективност у нас за намаляване потреблението на ток в около 330 обществени сгради в София.