САЩ ще отменят визовия режим за българите след присъединяването на страната ни в Шенгенското пространство, което се очаква да се случи до края на годината. Това прогнозира вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, който е на визита в Щатите.

Финансист номер 1 се появи в Сан Диего в понеделник в качеството си на ръководител на портфолиото за сънародниците ни в чужбина. Дянков е първият български държавник, посетил сънародниците ни в Сан Диего, които наброяват по различни данни между 2000 и 5000 души. На срещата си със сънародниците ни той беше категоричен, че US визите ще паднат преди евентуалната смяна на правителството във Вашингтон.

Държавният ковчежник обеща също така повече пари за програмата "Роден език и култура зад граница", чийто бюджет след последното намаляване се стопи от 5 млн. лв. на 2 млн. лв. Той успокои българската общност, че програмата е важна за правителството и тя ще продължи да бъде спонсорирана. Дянков окачестви "Роден език" като един от най-добрите емигрантски проекти в света и затова общността ни в САЩ можела да очаква повече пари за нея още през лятото на тази година.

Вицепремиерът разкри още, че предстои отварянето на консулство във Флорида, тъй като българите трябва да ходят в друг щат, за да се срещнат с представител на държавата ни. Освен това сънародниците ни отвъд Океана вече можели да получават новите си документи за самоличност по пощата, обясни Дянков.

Той не подмина и темата за гласуването. Министърът заяви, че усилено се работи за избори онлайн. За предстоящия вот „2 в1" на 5 места по света българите щели да гласуват по интернет.

Дянков припомни по време на дискусията, че България има най-ниските данъци в Европа, които правителството е съумяло да не вдига на фона на икономическата криза. Той уточни, че планува промяна в конституцията, която да позволява промяната на данъчните ставки само с 2/3 от гласовете на депутатите.

В отговор на личен въпрос Дянков заяви, че се чувства сигурен в знанията си и има самочувствие, ходейки на срещите на 27-те в Брюксел. Той обясни, че самоувереността му идва от това, че говори английски и не се притеснява да изказва мнението си пред европейските си колеги, независимо дали това им се харесва, или не. Не се страхувам да правя отпор на Брюксел, призна вицепремиерът, според когото гласът на европейската столица невинаги е меродавен, но за сметка на това този на България е започнал да се чува.

Източник: в. Минитор