Възстановява се работата по два хидроенергийни проекта на река Дунав, реши вчера правителството. За изпълнението на комплексите, които са замислени още през историческата 1956 г., е създадена междуведомствена група, ръководена от министър Петър Димитров.

Дава се зелена светлина за съживяването на проекта за комплекса "Никопол-Турну Мъгуреле". Ще се изгради хидротехническия възел, който ще свързва през Дунав двата града, освен това от двете страни на брега ще се построи по една ВЕЦ с мощност 440 мегавата. Строителството на съоръжението е останало на ниво първа копка през 1977 г.

Изграждането му ще осигури евтина и екологично чиста енергия, убедени са привържениците на позабравената идея. Очаква се заради комплекса да се развият комуникациите в региона и да се даде тласък на туризма. Нов живот се вдъхва и на проекта "Силистра-Кълъраш", който включва изграждането на язовирна стена и водно-електрическа централа с мощност 265 MВ.

Около 2.5 млрд. евро ще бъде стойността на единия комплекс, но това са проекти, които се изплащат на 100%, каза за Стефан Модев, деканът на Хидротехническия факултет на Университета за архитектура, строителство и геодезия. След 7-8 години използване ще бъдат възстановени направените разходи, както стана с комплекса "Железни врата", който е между Сърбия и Румъния. Сега на практика за комшиите това е една "атомна" централа, която произвежда ток без пари, смята експертът.

Реализирането на проектите ще позволи производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници с нулева емисия на парниковите газове. Ще се подобри използването на водите за промишлено водоснабдяване и напояване, ще се укрепи българският бряг и ще се подобри защитата от наводнения. За изграждането на проектите ще бъдат разкрити и нови работни места, съобщиха от правителствената пресслужба.

Съживяването на проектите по Дунав е необходимо, като се отчитат намалелите енергийни мощности на страната ни. Двата комплекса бяха представени на енергийни инвеститори от Европа при срещите им с министър Димитров. Той ги презентира пред кандидатите за влизане в АЕЦ "Белене" - германската RWE и белгийската "Електрабел".

Междуведомствената група, която ще ръководи енергийният министър, трябва да анализира икономическата и екологичната ефективност и целесъобразност на проектите и ще проучва възможностите за публично-частно партньорство при тяхната реализация.
Не виждам опасности за околната среда, водното ниво ще се повиши, но няма да бъде опасно за хората, каза Модев. С изграждането на комплексите ще се раздвижи много дунавското крайбрежие и от двете страни. Защото сега имаме стари пристанища, които не отговарят на никакви модерни изисквания. Те ще бъдат реновирани и ще се изградят на по-високи коти.

Източник:в. "Монитор"