Безработицата в страната стигна 11.1%. Това означава, че в бюрата по труда са се регистрирали над 350 хиляди безработни българи. В повечето европейски държави останалите на улицата хора също се увеличават. Затова гурбетчиите търсят нова работа от една държава в друга, информира в. Стандарт.

Швейцария се оказа новата Испания за българските гурбетчии. Заради кризата и високата безработица в топлата страна все повече нашенци стягат куфарите и заминават за страната на часовниците.

Най-често страната сменят нашенците, които работят в сферата на туризма, семейните услуги и строителството. "В Швейцария за туроператор плащат като в Испания, но там работа има, а в Мадрид - не", обясни 28-годишната Радостина Иванова, която от 7 години живее в испанската столица.

"В Швейцария отскоро работи щаб или по-точно корпус за бързо реагиране за закъсали българи, най-вече в Испания, Гърция, Кипър и Италия", разказа пък хотелиерката Светлана Георгиева, която е родом от Пазарджик.

Жената вече успяла да си пробие път с помощта на албански туроператори и укрепила позициите си в Санкт Гален. Когато не е на работа, тя и нейните колежки от България са постоянно на GSM-а или компютъра, за да приемат зов за помощ от останали без работа гурбетчии.

Нашенките, които са под Алпите от близо десетилетие, директно дават адреси на алпийски курорти, хотелчета и ресторанти, където има свободни места за работа. През последния месец сме уредили повече от сто българи, предимно жени, похвали се пазарджиклийката. Най-масово било стълпотворението от Испания, Германия и Гърция, където местните работодатели уволнявали наред източноевропейци.

По-лесно било приобщаването на българи, работещи в Италия, които и без това намирали сходни условия в страната на шоколада, както преди в Торино, Милано и Рим. "Не е вярно, че българите зад граница не се подкрепяме. Дори румънци, македонци и сърби вече ни завиждат за желязната организация. Предупрежденията от полицейски и емигрантски служби, които предлагаме, и дори куриерски услуги за България", разказват без страх жените от Пазарджик. Нашенките имали пълна информация за това къде ще проверяват местните служби и как да покрият сънародниците ни.

В същото време пък гурбетчии от Гърция зимуват в родния си Сливен срещу хиляда лева обезщетение месечно от Атина. Това са най-вече каракачани, които от години работят в южната ни съседка. Заради кризата те са съкратени, но получават между 450 и 500 евро обезщетение всеки месец, каквито са правилата в Гърция.

Сливен е столицата на каракачаните у нас. В града се намира и централата на Федерацията на каракачаните в България. Само в Сливен живеят над 3 хиляди представители на етноса, голяма част от които от началото на 90-те години работят в Гърция. Завръщат се и много други сливналии, изгубили работата си в Гърция, Италия или Испания. Първата работа на всеки от тях е да закупи апартамент, ако е спестил достатъчно пари, защото в момента цените са ниски, твърдят брокери на недвижими имоти. Оттам насетне гурбетчиите търсят възможност за започване на свой бизнес.

В Старозагорско пък вече се регистрира дефицит на професиите с "белите" престилки. Въпреки че в града има медицински факултет и колеж, недостигът от лекари, сестри и акушерки е осезателен. По неофициална информация само за няколко месеца над 500 млади и по-опитни лекари със специалност са напуснали България, за да работят в Германия.

Там освен многократно по-доброто заплащане болниците им дават и да започнат веднага специализация. Поне 200-300 медицински сестри годишно също бягат при канцлерката Ангела Меркел.