След 5 месеца се очаква България да вземе решение дали иска да въведе еврото. Това става ясно от обществена поръчка на финансовото министерство.

Тя е за изготвяне на няколко анализа за въвеждането на еврото у нас. Стойността е 230 833 лв. без ДДС, които ще бъдат осигурени по оперативна програма "Административен капацитет".

Процедурата е разделена на четири, като отделните анализи ще се изготвят между 2 и 5 месеца. Ще се проучва доколко страната ни покрива Маастрихтските критерии за членство, както и какви законодателни промени са необходими за и при въвеждането на единната валута. Ще се прави и оценка какво е въздействието на мерките от Пътната карта за въвеждане на еврото.

Отделно ще се проучи и как работят пазарите ни на продукти и услуги преди членството в еврозоната, готови ли са да се интегрират. Целта е да се "представи липсваща към момента актуална информация за функционирането на пазарите в България, да се идентифицират съществуващи деформации, както и причините за наличието им", пише в документите за поръчката.

България е решена да приеме еврото възможно най-бързо въпреки кризата, обхванала ЕС, заяви наскоро вицепремиерът Симеон Дянков в интервю за "Уолстрийт джърнъл".

Прокарването на пакта за финансова стабилност през Народното събрание и стихването на призивите в Европа за синхронизация на данъците правят подновяването на преговорите на България за приемане на еврото отново възможни, споделя Дянков.

В началото на лятото вицепремиерът обяви, че сме замразили разговорите за влизането ни в общата валута, докато еврозоната не се стабилизира.

Източник: в. 24 часа