Столичната община е пропуснала възможността да реализира ремонти и строителство на нови улици за 43.6 млн. лв. през 2011 г., пише в. Труд.

Това сочи справка за касовото изпълнение на бюджета на София за м.г., която ще разгледа градският парламент в четвъртък. Според нея в сектор “Изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа” от заложените 84.7 млн. лв. са изпълнени едва 41.1 млн. лв., или 49%. Разходите за пълнене на дупки по улиците са 26.6 млн. лв.

На въпрос защо са усвоени само половината от парите за ремонти, при условие че има какво да се желае от уличната мрежа, кметицата Йорданка Фандъкова заяви пред “Труд”: “Някои от процедурите са забавени - сключени са договори, но не е започнало изпълнението.”

Заместникът й Любомир Христов пък уточни, че някои от проектите, заложени за 2011 г., наистина не са били изпълнени, въпреки че за тях са били предвидени средства. Забавянето било заради различни причини - обжалване на процедури за избор на изпълнители, на подробни устройствени планове за обектите, на отчуждителни процедури.

Освен това някои договори за строителство били сключени в края на 2011 г., когато вече метеорологичните условия не били подходящи за работа. Обектите обаче са заложени в програмата за 2012 г.

Така тази година трябва да се очаква разширение на бул. “Александър Малинов”, нов надлез при “Адам Мицкевич”, ремонт на мостовете на надлез “Надежда”, пробив при бул. “Тодор Каблешков”.

Въпреки нееднократното прехвърляне от една в друга инвестиционна програма т.г. от общината са категорични, че естакадите най-сетне ще се случат.

Първата се строи в ж.к. “Младост” между бул. “Ляпчев” и бул. “Сахаров”. До лятото щяло да започне изграждането и на естакади на бул. “Драган Цанков” и “Алея Яворов”, както и тази между бул. “Иван Гешов” и ул. “Георги Софийски”. Работело се и по кръстовища на две нива на бул. “Гешов” и бул. “ България”, както и това на бул. “Стоян Михайловски” и бул. “Вапцаров”.

Не е ясно и как се разпределят средства от бюджета към 24 района. От отчета става ясно, че за дълготрайни материални активи са заделени общо 128 млн. лв. От тях на район “Люлин”, който е най-големият по население със 115 000 жители, са дадени 891 614 лв., или по 7,75 лв. на човек.

В същото време в район “Банкя”, които е с население 12 136 души, са отпуснати 2 114 006 лв., или по 174 лв. на човек.