Соята е последната надежда за по-евтина зима. Съобщенията за очаквана добра световна реколта от основния фураж доведоха до поевтиняване и на царевицата.

Ако се оправдаят надеждите за големи добиви от соя, тенденцията за падане на цената на царевицата ще продължи, смятат брокери. Така прогнозите за драстично поскъпване на храните наесен вероятно няма да се сбъднат.

Заради сушата тази година целият свят, включително и България, очакваше недостиг на царевица, а оттам и драстично поскъпване на този вид зърно, припомня вестсник "Стандарт".

А колкото по-солена е цената на фуража, толкова по-скъпи стават месните, млечните продукти и яйцата. Очакваните добри добиви от соя обаче успокоиха брокерите на световните борси и през последните десет дни цената на царевицата падна.

Вместо за 343 долара за тон царевицата в САЩ в момента се продава за 336 долара. Във Франция търговията вече е на нива от 259 евро за тон, докато на 1 август бяха достигнати 267 евро.

Цените в Русия и Украйна са 270-300 долара за тон, съобщи Антонина Белопитова от Софийската стокова борса. Според нея това говори за стабилизиране на цената на царевицата.

Пшеницата обаче продължава да се качва нагоре, макар и с много по-бавни темпове, отколкото в края на юли. Цената на хлебното зърно в САЩ вчера беше 337 долара, което е с 2 долара повече от началото на месеца. Във Франция и Унгария също отчитат слабо поскъпване. Цените в Украйна и Русия обаче остават стабилни в диапазона 280-300 долара.

Според брокерите това е знак, че пазарът се стабилизира и едва ли ще има много сериозни колебания нагоре или надолу. Родните зърнопроизводители обаче се надяват да получат по 470-480 лв. за тон пшеница.