Държавата още чака парите си от препродажбата на телекома. Според приватизационния договор при нова сделка в хазната трябва да влязат 10% от сумата над 300 млн. евро. Три години след приватизацията Тор Бьорголфсон продаде 90% от акциите за 2.2 млрд. лева. При тази трансакция държавата трябваше да получи 10% от 900 млн. евро, или поне 90 млн. евро. Това предвижда т. нар. клоу-бек клауза от контракта. Условието все още не е изпълнено и тези пари не са постъпили в бюджета ни.

Забрана на продажбата на имотите на БТК наложи държавата. Представителят на транспортното министерство, което има т. нар. златна акция в телекома, е гласувал против отделянето на дружеството "БТК Имоти" на общото събрание във вторник. Това съобщи вчера министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Ден по-рано от БТК обясниха, че отделянето на почивни станции и сгради е било одобрено. То е идея още на предишните собственици на телекома, която не бе осъществена преди препродажбата.

С наложеното от държавата вето се спира голяма имотна афера. Апетитните сгради на телекома отдавна имат мераклии за покупка срещу огромни суми. За Телефонната палата на "Гурко" в столицата се спрягат няколко купувачи, като споменаваните суми са от 60 до 80 млн. евро. Вече били готови дори проекти за вдигането на хотели и казина на мястото на централата. Телекомът притежава подобни апетитни сгради в повечето централни части на големите градове в страната.

Ръководството на БТК се опита да прикрие аферата. То представило оценка, според която всичките близо 2 хил. имоти са оценени само на 280 млн. лв. Според експерти на реномираната "Креди Суис" и на имотната компания "Адрес" обаче въпросните сгради и почивни станции са на стойност към 1.5 млрд. евро. Мотивът на държавата бил, че голяма част от станциите са съвместна собственост на телекома и държавните пощи или на самото транспортно ведомство. Така Петър Мутафчиев се оказа първият държавен представител, който се изправи срещу мафията БТК.

Разпродажбата на имотите, дори на цена от 280 млн. лв., би била поредната далавера в телекома. Най-малко с продажбата собствениците ще си върнат над половината от платената цена. При приватизацията на телекома за 65-процентния дял бяха платени едва 230 млн. евро. Ако продадат на реалната стойност пък, ще избият неколкократно парите от сделката.

Източник: в. "Стандарт"