Скъпите терени за строеж, които инвеститорите закупиха в столицата, ще им изядат главата, прогнозират експерти. За да си избият вложенията и да излязат на печалба при толкова скъпа земя, стойността на продаваните в сградата имоти трябва да е космическа, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".

Затова някои заложиха цени между 2000 и 3000 евро за квадратен метър и то "на зелено". Така обикновен апартамент излиза между 200 и 300 хил. евро. А за тези пари можеш да си купиш луксозно жилище в центъра на Виена или три апартамента във Франкфурт.

А и българите, които са готови да извадят подобна сума за дом в кооперация, никак не са много, коментират анализатори. Според тях предприемачите, които са успели да се сдобият с някой от последните свободни терени в София, сами са си заложили бомба със закъснител.

През последната година обезщетенията за апетитните терени в София нараснаха нечувано. Право на строеж в края на 2007 г. се продаваше срещу 40-50% от готовата бъдеща постройка. Като резултат голяма част от обявените проекти могат да се забавят драстично или въобще да не се осъществят, твърдят наблюдатели на имотния пазар.

Ако смятате да си купувате жилище, изчакайте около година, препоръчват експерти. Те прогнозират, че продажбите ще намалеят заради високите цени. До края на годината или в средата на следващата на пазара ще излязат къщи и апартаменти, които са купени с непосилни кредити. Това твърди изпълнителният директор на компанията за продажба на луксозни имоти "Юник Истейтс" Весела Илиева.

Неминуемо вторичният пазар ще свали леко цените, защото банките ще искат бързо да осребрят недвижимата си собственост, допълни тя. Вече се забелязва отлив на чужди клиенти, предимно англичани и ирландци. Междубанковият ресурс поскъпва и това също ще повлияе на пазара, коментираха от "Адрес Груп".

Хората са все по-предпазливи при тегленето на ипотечен кредит, с който да си купят дом, твърди изпълнителният директор на "Кредит център" Тихомир Тошев. Интересът е голям, но заради липсата на сигурност не смеят да подписват договори, допълва той. Просрочените жилищни кредити нарастват като абсолютен брой от всички отпуснати банкови заеми, се твърди и в доклад на Industry Watch за имотния пазар през първото тримесечие.

Според анализаторите обаче банките все още нямат повод за притеснение.