Световната банка може да финансира рехабилитацията на пътна инфраструктура в България съвместно с фондовете на ЕС и да осигури техническа помощ за развитието на енергийната инфраструктура на страната.

Това е било обсъдено по време на срещите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков във Вашингтон с президента на Световната банка Робърт Зелик и с Рудолф Треферс, изпълнителен директор на холандската група в банката, към която е България.

На разговора е присъствал и българският еврокомисар Кристалина Георгиева, съобщиха от ведомството на Трайков. По време на визитата е било договорено и посещението на Зелик в България през юли 2010 г.

При срещите си със заместник-секретаря в Департамента по енергетика Дан Понемон министър Трайков е поискал съдействие от САЩ за намирането на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене".

В поредица от срещи на министъра с деловите среди пък ръководството на „Уестингхаус" е представило пред министър Трайков възможностите на ядрения реактор AP1000. Той е от ново поколение, има висока степен на защита и се строи модулно за около 3 години.

Компанията заяви интерес за участие в бъдещ търг за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй". „Уестингхаус" е готова да лицензира горивото си за работа с руски реактори у нас, е станало ясно още по време на срещата.

От американския промишлен гигант „Шеврон", специализиран в добив на нефт и газ, са съобщили, че проявяват интерес към извличането на шистов газ в България.

С изпълнителния директор на EnerSea Пол Бритън пък са обсъдени възможностите за транспортиране на компресиран природен газ от Азербайджан през Черно море до България. Възможностите за американски инвестиции в металургичния комбинат „Кремиковци" са били предмет на разговора с генералния мениджър на US Steеl Скот Саломон.

Източник: в. Монитор