Премиерът Сергей Станишев изчисли успехите на правителството си в пържоли и яйца. Оказа се, че според този показател българите живеят далеч по-добре, отколкото през 2001 г. Въпреки че инфлацията за последната година стигна 15.3%, което е рекорд от Жан Виденов насам, пише в днешния си брой в. "Стандарт".

Цените на продуктите в магазина ще паднат заради добрата реколта, уверява икономическият министър Петър Димитров. Остава да се сложат юзди и на спекулата. Реколтата от слънчоглед е добра и олиото най-сетне ще поевтинее, твърдят масларите.

Друга песен обаче пеят хлебарите. Самунът ще скочи до 1.70 лв., отсичат те. Въпреки че добивите от жито са идеални. Фурните не са се парили от солени глоби за картелни цени, както стана с колегите им от рафинериите през миналата година, припомнят наблюдатели. Според тях студен душ от антимонополната комисия може да охлади всеки мерак за надуване на цените.

Веднъж цените вдигнат ли се, не чакай да тръгнат обратно надолу. Това е желязно правило на търговците, което те се стараят никога да не прекършват.

Производителите на олио обаче може да ни изненадат приятно с по-ниски цени. Литър от мазнината ще струва между 2.80 и 3 лв. наесен, твърдят експерти. Цената ще падне средно с 10 - 15%. В момента бутилката струва между 3.30 и 3.80 лв. Това е двойно повече в сравнение с миналата пролет.

Богатата реколта от слънчоглед, която се очаква тази година обаче, може да спре главоломния ръст на цената на олиото. Повече от обичайното се очаква да произведе не само нашата страна, но и всички държави в региона. Това ще доведе до спад в цената на маслодайните семки до 680 - 700 лв. В момента тонът излиза около 800 лв., съобщават брокери от стоковите борси в страната.

Въпреки прогнозирания крах в цената на олиото циганската баница се очертава да остане все така скъпа. Макар че олиото поевтинява, филията може да поскъпне наесен.

Насъщният ще скочи до 1.70 лв. през октомври, твърдят хлебарите. Цената на белия самун ще се увеличи поне с 10 - 15 на сто, смята шефът на асоциацията на хлебарите Георги Попов. Според него богатата реколта от пшеница няма да може да усмири ръста на цените.

Вярно е, че има рекордни добиви, но в същото време търговия на пшеница от новата реколта няма, обясни Попов. Зърнопроизводителите чакат хлебарите да склонят да купуват поне на 300 - 320 лв. на тон. Мелничарите обаче не са склонни да дават повече от 270 - 290 лв.

Около септември цената на житото ще скочи до 330 - 350 лв., прогнозират хлебарите. При тази цена на зърното брашното би трябвало да струва между 660 и 700 лв. на тон, а килограм хляб - 1.30 - 1.40 лв. без ДДС. С данъците насъщният ще излиза по 1.70 лв.

Новата цена се очаква от октомври. Бензинът и дизелът са другата причина за скока на хляба. Заради поскъпването им разходът на хлебарите се вдигнал с 1.5 ст. на самун за последните три-четири месеца.