Безмитната търговия, която беше официално закрита в полунощ на 9 срещу 10 юли, възкръсна, но под нова форма и очевидно тепърва ще процъфтява. Една от бензиностанциите на бизнесмена Фуат Гювен на ГКПП "Капитан Андреево" продължава да работи, но с включени акцизи и ДДС. Другият голям безмитен бос - Суди Озкан, пък ще вложи 10 млн. евро в строежа на модерен търговски център до българо-турската граница и ще сбъдне мечтата на безмитните оператори да продължат да работят край граничната бразда.

Въпреки че министрите Николай Василев и Гергана Грънчарова в среднощна инспекция на "Калотина" миналата седмица лично хлопнаха кепенците на безмитната търговия, никъде няма забрана обикновени търговски обекти да работят по границите, провериха от вестник „Сега“. Такъв обект се оказва работещата на ГКПП "Капитан Андреево" бензиностанция на Фуат Гювен, която продава дизела по 1.28 евро с включени данъци.

"Тя не е безмитна, а е разположена на входящо трасе и в цената на горивото са включени всички данъци", потвърдиха от Министерството на държавната администрация. Оттам казаха, че тя най-вероятно ще работи до изчерпване на количествата и скоро ще бъде закрита. Запознати се учудват как граничните власти са издали разрешително да продава с включени данъци в зоната на ГКПП, след като на 1 януари 2007 г. безмитните обекти на входните трасета бяха затворени.

"Чакаме нареждане по въпроса дали може да има търговски обекти на територията на КПП. В момента няма нормативен акт, който да казва дали са разрешени или не такива обекти", поясни пред "Сега" областният управител на Хасково Райна Йовчева. Същото твърди пред вестника и адвокатът на Фуат Гювен Валери Борисов. "Няма забрана за търговски обекти на граничните пунктове. И в момента има много други обекти като ресторанти, бензиностанции, магазини, например на "Калотина", които не са безмитни и чиято дейност не бе засегната от закона", поясни той.

Заради възникналата неяснота Райна Йовчева предлага на следващо заседание на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол да се разработи нормативен акт, в който да се посочи ясно каква дейност може да се развива на ГКПП. При обсъждането на Закона за безмитната търговия опасенията на депутати от опозицията бяха, че дори да останат да работят като нормални обекти, бившите фришопове отново ще създават условия за контрабанда.

Снимка: БГНЕС