Българинът хукна из Европа. Но не за да види хора, къщи и салтанати. А за да си напазарува по-евтино за трапезата и дома. Поредният шок на цените по родните магазини прокуди нашенците и им отвори пътя към пазарите на комшиите, пише в днешния си брой вестник „Стандарт“. Оказа се, че част от стоките у нас са по-скъпи, отколкото в Гърция, Турция и Румъния.

Така нова мода обхвана по-предприемчивите нашенци - част от тях всеки ден атакуват българо-гръцката граница. По-евтините цени на някои стоки в Гърция ги привличат като магнит. Затова българите бият път до Серес, Драма, Кавала. Там пълнят торбите с хранителни продукти и други стоки. След като натъпчат микробуса си догоре, поемат по обратния път към родината. "Непрекъснато минават границата и през ГКПП-Кулата, и през ГКПП-Илинден край Гоце Делчев. Някои го правят заради куфарната търговия, но повечето се запасяват с евтини неща от съседите ни", признават митничарите на двата гранични пункта.

Списания с намаления и оферти от гръцкия областен град Серес заляха границите. От ранни зори миналата събота близо 200 български автомобила отидоха на разходка в южната ни съседка. Идваме в Серес да пазаруваме, тъй като е два пъти по-евтино, обясни 30-годишната Радостина Иванова.

Хората в петричкото село Кулата също често прескачат в Гърция. Групират се по 4-5 души и с една кола пресичат границата. Обикновено стигат до град Сидеро Кастро, който е на 22 км от граничната бразда. Край хипермаркет "Lidl" е пълно с автомобили с българска регистрация. "Дори с транспортните разходи ни излиза по-евтино да пазаруваме в Гърция. И как няма да е така, след като купуваме 5 литра олио за 10 лева. Връзва ни се по 2 лева, а в Петрич е от 2.60 лева нагоре", аргументират пътуванията си те.

Според тях оцетът у комшиите излиза между 50-60 ст., но е с по-добро качество, захарта е към 1.30-1.40 лева, по-евтини са макароните, оризът. Марковото уиски също излиза по-тънко. Един литър бутилка "GRANTS" върви по 9 евро, в България е около 30 лева.

Натурални сокове по 65 цента за литър купуват нашенците с кашони. Напитката излиза два пъти по-евтино. Кашкавал по 2.79 евро и сирене по 1.99 евро също са част от промоциите. През уикенда супермаркетите в Гърция намаляват цените, обясниха местните жители. Така например в събота може да си купиш свинско бон филе, нарязано на кубчета, за 2.99 евро килограма. Брашното българите купуват от Серес срещу 35-40 евроцента. В България то е около 1.20 лева. Родители грабят с кашони и зърнената закуска "Корн флейкс". В Гърция цената й е между 1.50 и 2.50 евро, в зависимост от марката - т.е. наполовина по-евтина. Затова нашенците купуват по 10-12 кутии с храна за малчуганите си.

По-ниските цени на съседите накараха и търговците ни да зареждат дюкяните си със зарзават от комшиите. Така Хасково се оказа залято с турски плодове и зеленчуци. Търговците купуват плодовете и зеленчуците от граничните райони на съседката ни и ги препродават у нас с голяма печалба.

Междувременно румънското нашествие в русенските магазини секна. Преди година съседите от север минаваха всеки ден границата, за да си пазаруват евтини стоки от нашите магазини. От няколко месеца обаче румънците установиха, че вече им е по-изгодно да обикалят дюкяните и хипермаркетите в родината си. Русенци пък установиха, че някои хранителни продукти им излизат по-насметка в съседно Гюргево.

След олиото, хляба и зарзавата в класацията попадна и бензинът. Литърът там струва 2.01 лева, докато в българския дунавски град е от 2.06 до 2.21 лв., в зависимост от качеството. Високите такси за преминаване на Дунав мост обаче на практика парализират възможността за пазар в Румъния. В началото на тази година България вдигна таксата за преминаване на лек автомобил от 12 на 16 лева. Реакцията на румънската страна не закъсня и съседите редуцираха налога на 17 лева в средата на февруари. Така за преминаване на моста на лек автомобил се заплащат над 30 лева държавни такси.