Захарта у нас е поскъпнала с около 7% за първото тримесечие, като цената за пакет е вече 1.21 лв. без ДДС срещу 1.13 лв. за килограм през същия период на миналата година. Това съобщи главният изпълнителен директор на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов.

На борсата в Лондон рафинираната захар се търгува по 486 долара за тон, а суровата в Ню Йорк се котира по 356 долара, сочи статистиката. В началото на годината цените на рафинираната захар са били близо 700 долара, а на суровата - 600 долара за тон. В България се използват годишно 270-280 хил. тона захар, уточни Симов.

Регистрирано е свръхпроизводство на царевица, което е рекорд в човешката история и надхвърля 800 млн. т. В резултат цените веднага са тръгнали надолу, коментира Симов, а САЩ са намалили износа си с 2 млн. т. Така там цената за тон е 159 долара, 151 долара е в Унгария, а у нас стойността се запазва като от миналата година - 230 лв./т.

Продължава поевтиняването на пшеницата в Русия, Украйна и България. Украйна е регистрирала 17% повече запаси за първото тримесечие спрямо предходната година. Това запази стабилна цената на брашното у нас и сега тип 500 се търгува около 280-400 лв. за тон в чували по 50 кг.

Брашно в пакети по кило на едро струва около 0.58 лв./кг.

Хлебопроизводителите у нас обаче търсят всякакви начини за повишаване цената на хляба, тъй като в него се включва не само стойността на суровината, а също разходи за електричество, транспорт, работна ръка. Засега хлябът у нас остава най-евтин от цяла Европа, поясни Симов.

За нас беше изненада, че цените през това тримесечие вървят предимно надолу, докато през миналата година вървяха само нагоре. Това, естествено, е проблем за производителите, защото предстоят месеци, в които предлагането силно ще надхвърля търсенето.

Свиването на цените на едро обаче няма да се отрази или това ще се случи в минимална степен по отношение цените на дребно в търговската мрежа. Щом цените не се вдигат, за потребителите това вече е добра новина, допълни Симов.

Източник: в. Монитор