Големият пожар на Уолстрийт вледени цените на имотите у нас. Тътенът от краха на световните финансови гиганти Merrill Lynch, Lehman Brothers и AIG все още не се е усетил реално. Паниката обаче вече е обхванала пазара.

Брокери, банки, инвеститори и купувачи се дебнат изпод вежди и чакат какво ще предприемат другите участници. Затова и сделките са намалели 2.5 пъти, в сравнение с предишната година, съобщиха посредници на имоти.

Ако не сте притиснат до стената, най-добре изчакайте поне месец, преди да си купите жилище, съветват експерти от бранша. Този срок е достатъчен, за да се разбере накъде ще задуха вятърът на имотния пазар. Корекции в цените, независимо дали нагоре или надолу, ще има най-рано догодина, категорични са от "Адрес Недвижими имоти". Дотогава кризата ще влияе предимно на обема сключени сделки и не толкова значително на цените.

Логиката сочи, че ако човек няма доходи, които да му позволят покупка в брой, или не отговаря на условията на банката за получаване на ипотечен кредит, за него няма значение дали цената е 1000 или 1100 евро на квадратен метър. Тези, които имат средства и се чувстват сигурни в бъдещото си финансово състояние, купуват и в момента, твърдят от "Адрес".

Няма икономическа логика да очакваме спад от 40 или 50% на цените на жилищата у нас, категорични са от компанията лидер на пазара. Голям процент от населението притежава неипотекирани имоти, което означава, че по-слабо можем да бъдем засегнати от криза, за разлика от САЩ или Великобритания.

Цените на жилищата от средния клас може да паднат заради желанието на инвеститори да продадат по-бързо построеното и да си възвърнат парите. Това коментира шефът на Национално сдружение "Недвижими имоти" Лъчезар Искров. Според него в изграждането на домове на цени между 1000 и 1500 евро е заложена по-голяма печалба, отколкото в евтините. Така че вложителите ще трябва да се откажат от големите маржове, ако искат бързо да пласират готовите проекти.

Цените в ниския сегмент и тези на луксозните апартаменти и къщи ще се запазят или леко ще се покачват, прогнозира Искров. На същото мнение е и регионалният директор на "Ремакс" Илиян Николов. Корекция ще има в средния сегмент, където в момента се наблюдава 20-30% разминаване между офертни и реални цени. Брокерите предлагат квадратния метър по 1300 евро, а реално сделки се случват на 1000-1100, твърди Николов.

Въпреки намалелия брой сделки с недвижими имоти, не може да се говори за криза на пазара, категоричен е изпълнителният директор на "Ера - България" Теодора Димитрова. Финансовата криза у нас не може да е толкова голяма, колкото в САЩ и Великобритания, защото пазарът ни зависи от 5 до 10 пъти по-малко от банковото кредитиране, обясни Димитрова.

Източник: вестник "Стандарт"