Вальо Топлото засега се размина с връщането на крадените милиони от софийското парно. Вчера състав на Софийския градски съд отказа да прикачи към делото гражданския иск, който представител на "Топлофикация" внесе. Причината според магистратите е, че в молбата не ставало ясно точно каква сума трябва да им бъде възстановена от Димитров и за какво е дължима тя.

Според държавното обвинение по този начин са били дръпнати около 6 млн. лева от „Топлофикация". Схемата е проста - купуват се машини от фирми, близки до Топлото. После те се фактурират не като цяла машина, а като части, които по-късно се сглобяват. На подсъдимата скамейка по това дело компания на Вальо Топлото правят още четирима души. Това са дясната му ръка в топлофикацията Лина Абланска, зам.-директорът на дружеството Георги Рогачев, заместникът му Емил Антонов и шефката на фирма „Шибър" Мая Стоилова. Установено е, че през това дружество са минавали по-голямата част от поръчките на машини.

На първото заседание по делото вчера адвокатски игри от страна на защита на Валентин Димитров не липсваха. Те поискаха обвинителният акт да се върне за допрецизиране на прокуратурата, защото липсвало конкретизиране на престъплението, в което е обвинен Топлото. Освен това при получаването на обвинителния акт Димитров и защитата му видели, че липсват 7 страници. Така се наложило няколко дни преди заседанието да внесат молба до съда, с която да поискат липсващите страници да им бъдат изпратени.
Съдия Георги Колев обаче заяви, че имало достатъчно доказателства, че обвинителният акт е пристигнал цял при Топлото.

След заседанието Валентин Димитров отказа да коментира каквото и да било по делото. Единственото, което каза, е, че докато той е работил в „Топлофикация", дружеството е било на печалба, всички вземания са били събирани и е имало пари за инвестиции.
Той отказа да коментира и състоянието на „Топлофикация" към сегашния момент, но призова хората да си плащат сметките редовно. Георги Рогачев също призова всички длъжници на дружеството разсрочено да платят сметките си, „за да няма криза".

Източник: в. "Монитор"