"Провал на държавата, на общината, на цялата система. На цялата система, в чиито дневен ред са есемеси. Ето това е моята оценка."

С тези думи вчера главният прокурор Сотир Цацаров коментира трагедията във варненския квартал "Аспарухово", взела 12 жертви и разрушила десетки къщи.

Цацаров предварително предупреди, че това е негова лична оценка, без наказателно-правен смисъл. Запитан установено ли е към момента длъжностно лице, което с бездействието си или с някакво действие е позволило да се стигне до водния ад, главният прокурор заяви: "На този етап е много рано да се говори".

Експертите на община Варна описаха до сега 108 опасни къщи в ромската махала на "Аспарухово", голяма част от които са незаконни. Започна премахването на 11 от постройките, но един общински незаконен обект продължава да стои на ул. "Розова долина". Той стърчи точно на ската над канала, по който мина огромната вълна на 19 юни.

В края на януари "Труд" писа, че Държавната финансова инспекция е установила далавера, която е струвала 1 млн. лв. на общинския бюджет. Тези пари са дадени за социален център в квартала вместо да се почисти основно дерето-убиец.

През 2010 г., когато кмет на града е Кирил Йорданов, местната администрация решава да изгради на свлачищния терен Образователен център за деца в неравностойно положение. Финансирането е с пари от общинския бюджет.

Идеята е там да се провеждат и сватби, и други тържества за ромския етнос. Процедурата по закона за обществени поръчки е спечелена от фирма "Весела". Компанията предлага да вдигне постройката за 45 дни, с гаранция за качество от 21 години.

Сградата е със статут на преместваем обект, защото теренът е горска територия. Предложението на "Весела" е предпочетено, въпреки че фирмата предлага 12 пъти по-високи цени от другите кандидати. В деня на първата копка фирмата предава протокол за извършено строителство за 177 000 лв., който е приет от общинските чиновници.

9 месеца по-късно центърът още не е завършен. Вместо дървена конструкция от 320 кв. м постройката е от бетон, но без подпорни стени и дренаж.

Тя няма да получи разрешение за въвеждане в експлоатация, тъй като вече е от категория, забранена за строителство в горски фонд. От 2012 г. обектът е на произвола. Ромите обират това, което могат, а останалото отива в дерето. От общинския бюджет не са правени нови плащания към фирма "Весела", но тя си ги събра по съдебен ред - 1 млн. лв. по договора и лихви.

През март тази година сегашният кмет Иван Портних заяви, че е изпратил случая на прокуратурата. От обвинението във Варна вчера никой не отговори дали има образувано досъдебно производство за злоупотребата или не.