Община Варна е издала разрешителни за строеж на 5 сгради на крайбрежната алея в Морската градина на Варна, съобщи за медиите главният архитект Петър Йорданов. Става дума за проекта "Алея първа" на холдинг "Варна", част от групата ТИМ. Бизнесмените планират да построят там спортни съоръжения, балнеоложки център, хидроложка станция и хотел, стана ясно при публичното обсъждане на намеренията им миналото лято.

Главният архитект обясни издаването на разрешителните с писмо от министъра на регионалното развитие Росен Плевнелиев.

"С това писмо МРРБ дава предварително съгласие за строеж в 5 урегулирани поземлени имота под условие да бъде укрепен скатът", заявил Петър Йорданов.

Кметът Кирил Йорданов е в отпуск. Скатът над алеята е в свлачищна зона и затова трябва да бъде укрепен. Така самите постройки би трябвало да изникнат между втора и трета буна в северната част на алеята. Сега по цялото нейно протежение има ресторанти тип капанчета.

Регионалното министерство обаче вчера отрече да има участие при издаване на разрешителните. Не сме издавали такова становище, увериха от ведомството. Според тях до община Варна е било изпратено единствено писмо, с което се дава разрешение за укрепителни дейности на ската на "Алея първа". Освен това според Закона за Черноморското крайбрежие строителството на първа линия е забранено. Дори и главният архитект да е издал разрешенията, забраната за строителство е в сила, допълниха от регионалното министерство. Оттам обясниха, че тепърва трябва да се провери при какви условия са издадени книжата.

Граждански организации скочиха срещу продажбата, а ГЕРБ обеща ревизия. През есента Бойко Борисов прехвърли отговорността към кмета на Варна, а наскоро Плевнелиев каза, че съществени нарушения не са открити. Раздвижването на проекта идва, въпреки че прокуратурата още не е приключила проверката си на сделката за земята.

СДЕЛКАТА

По проект самите постройки ще са върху земята, която холдингът придоби малко преди парламентарните избори миналата година. Тогава областният управител на Варна Христо Контров продаде 117.7 декара (ската с терените под него) за 11.7 млн. лв., или по около 100 лв. на кв. м. Малко преди това терените бяха преобразувани в частна държавна собственост. Сделката мина без търг, тъй като през 2007 г. холдинг "Варна" се сдоби със сертификат за инвеститор клас "А", който дава бонуси при реализирането на големи проекти.

Източник: в. Сега