Скандалната общинска фирма "Софийски имоти" продължава да разпродава евтино общинско имущество, макар да има тотален мораториум върху всички сделки. И този път с просторни и евтини апартаменти са се сдобили видни бизнесмени - Ивайло Коевски и Христо Чоевски, крупни инвеститори на пазара на имоти у нас. След сигнал за поредните, неизвестни досега, сделки стопанската комисия в Столичния общински съвет реши да уведоми за случая прокуратурата.

Сделките са сключени през дъщерното дружество на "Софийски имоти" - "Заводпроект". На 6 март 2008 г. дружеството е регистрирало продажба на три големи апартамента в центъра на София. Купувач и в трите сделки е фирма "Еф Екс студио", собственост на Ивайло Коевски и Христо Чоевски. Справка за средните цени в тези райони показва, че имотите са купени в пъти под пазарните нива.

И трите апартамента са в идеален център, на пл. "Петко Славейков". Те са с квадратура 205 244 и 216 кв. м, а цените са съответно 254 889 лв., 299 456 и 258 820 лв., обясниха от Службата по вписванията. Това прави цена на кв. метър от 614 до 637 евро. Справка към 10 март показва, че средните цени в центъра за тристайни апартаменти са били 1697 евро на квадратен метър.

Ивайло Коевски е брат на Димитър Коевски, шеф на агенция "Пътища" по времето на управлението на Иван Костов, уволнен от тогавашния министър Евгени Чачев и сочен за близък до кръга Бакърджиев. Ивайло Коевски е в управата на "Супер Боровец пропърти инвестмънт", на "София филм", на Оловно-цинковия комплекс в Кърджали, бивш шеф на "Дару Кар". Името му се свързва с Атанас Тилев. Христо Чоевски пък е бил в управата на застрахователната компания "Аполо и Болкан", където се подвизаваше и бившата барета Алексей Петров.

Тези сделки са сключени при действащ мораториум върху "Софийски имоти" и дъщерните й фирми, както и в нарушение на наредбата за управление на общинските дружества, коментираха вчера съветници от стопанската комисия в СОС. Те препоръчаха на кмета и председателя на общинския съвет случаят да бъде предаден на прокуратурата. Според съветници обаче е възможно и в този случай фирмата да се опита да се оправдава с наличие на предварителни договори отпреди налагането на мораториума в края на 2003 г.

Съветниците ще поискат проверка и за други сделки, сключвани от "Заводпроект" след налагането на общинския мораториум в края на 2003 г. "Тогава се разбра, че във фирмата има апортирани 35 апартамента, къде са днес те", попита Христофор Христов от БСП.

На този въпрос от "Софийски имоти" отвърнали: "Не ни питайте за "Заводпроект".
Справка на "Сега" показва, че голяма част от апартаментите са били ударно продадени още през 2004 г. На 22 март 2004 г. е регистрирана продажба на общо 18 имота. През 2005 г. пък е правена замяна за придобиване на част от имот в "Лозенец" срещу предоставяне на апартаменти. В този случай "Заводпроект" е придобил 360 кв. м терен в "Лозенец", който е платен с 3 големи апартамента.

"Заводпроект" е 100% собственост на "Лабело", която пък е 100% на "Софийски имоти". Управител и на двете дъщерни дружества е Светослава Ангелова. Тя е назначена по времето на Стефан Софиянски през 2002 г.

За пореден път стопанската комисия в СОС реши да задължи "Софийски имоти" да предостави пълен списък с терените и апартаментите, включени в дъщерните й дружества "Лабело" и "Заводпроект". Наред с това общината ще уведоми камарата на нотариусите и Софийски градски съд, че на "Софийски имоти" и дъщерните й фирми се налага втора, поредна забрана за разпореждане с имущество. Извънредни действия са предприети и след проверка на Националната агенция по приходите, като от различни районни съдилища ще бъде изискана информация за вписани сделки на името на "Лабело".

Източник: в. "Сега"