Министрите и депутатите ще платят поне 40 443 лв. налог догодина, ако парламентът въведе предложения от правителството 10% данък върху лихвите от влоговете. Това показват изчисления на “Труд” на база обявените от министрите и депутатите влогове в декларациите пред Сметната палата за имотното им състояние през 2011 г. Разбира се, ако то е без промяна.

Сумата ще стигне само за плащането на 270 минимални пенсии от 150 лв. за един месец. Намирането на средства за увеличението на парите за старост е сред мотивите да се въведе налогът.

Сметката е направена на база обявената от БНБ средна годишна лихва по депозитите – 4.85%. Според данните от декларациите министри и депутати държат в банки около 6.3 млн. лв., от които печелят над 400 000 лв. лихви на година.

271 лв. е лептата на Дянков

С 271 лв., колкото е една средна пенсия, ще бъде обложена банковата сметка на идеолога за новия данък, финансист №1 Симеон Дянков. За м.г. той е декларирал депозити от почти 56 000 лв. Лихвата върху тях е 2711 лв.

Целият кабинет ще се раздели с общо 12 760 лв. лихви по депозити. Културният министър Вежди Рашидов е обявил 96 194 лв. приход само от лихви, които ще се обложат с 9619.40 лв. Налогът ще удари тежко още Цветан Цветанов и здравната министърка Десислава Атанасова. МВР шефът е заделил в банка 126 165 лв., а колежката му е обявила семейни депозити за 174 856 лв.

Новият данък няма да бръкне дълбоко в джоба на премиера Бойко Борисов. Според данните той има в банка 14 484 лв., които е декларирал още през 2009 г. Налогът за тази сума би бил не повече от 70 лв. Без влогове в кабинета са Томислав Дончев, Аню Ангелов, Лиляна Павлова, Сергей Игнатов и Ивайло Московски.

Депутатите от ГЕРБ - най-богати

От депутатите най-ощетени ще са в ГЕРБ. Те са най-много и имат общо поне 2,851 млн. лв. в трезорите. Годишната лихва за общата сума е 138 000 лв., а данъкът - 13 800 лв. Социалистите ще платят два пъти по-малко. Влоговете на червените депутати са за приблизително 1.24 млн. лв., а данъкът - малко над 6000 лв. Горе-долу толкова ще извадят от депозитите си и колегите им от ДПС.

Данъкът обаче няма да засегне повечето от тях, тъй като според данните от декларациите те предпочитат да държат парите си в наличност, а не на влог. “Синята коалиция” ще се отчете скромно - със 756 лв. данък при 156 000 лв. депозити.

Депутатите от “Атака” ще се бръкнат с малко повече - 1088 лв. Най-много пари в хазната ще дойдат от влоговете на лидера на ДПС Ахмед Доган. Според данните на Сметната палата той държи в банка 940 668 лв. Средната лихва от тях е 45 622 лв. Върху нея биха се дължали 4562 лв.

Почти толкова ще е приносът и на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев. През 2011 г. той е спестил в банка 916 489 лв., върху лихвата от които ще дължи 4444 лв. налог. Актьорът Стефан Данаилов и семейството му ще внесат в бюджета 1640 лв.

От данък ще се измъкнат някои избраници от управляващата партия. Един от най-заможните представители на ГЕРБ Емил Димитров не е декларирал депозит. За сметка на това за м.г. е обявил, че има в наличност 393 000 лв.

Радетелката за новия данък Менда Стоянова (ГЕРБ) също е без влогове. Според декларацията пред Сметната палата тя и семейството имат в наличност 54 000 лв. В подобно положение е и бившият здравен министър от кабинета “Станишев” Евгени Желев. Вицепрезидентката Маргарита Попова: Ненужден налог!

“Въвеждането на данък върху лихвите по депозитите не е нужен и няма да доведе до желания ефект в държавата.” С това изказване в Пловдив вицепрезидентката Маргарита Попова, която е декларирала влог от 204 918 лв., вчера открито се обяви срещу намерението на правителството да въведе десятък върху влоговете. “По-внимателно с тези мерки, хората имат нужда от малко спокойствие”, призова Попова. Според нея, ако бъдат посочени достатъчно аргументи, министърът на финансите Симеон Дянков можел да оттегли предложението си.

За разлика от нея президентът Росен Плевнелиев не зае позиция, а поиска подробен дебат по темата в парламента. Като възможен аргумент на правителството според него е опит да се раздвижи вътрешното потребление, един от моторите на икономиката. Данъкът върху лихвите трябва да се въведе, защото е икономически обоснован, заяви от своя страна председателката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова (ГЕРБ).

За Бурканбанк няма данък

Предимно негативни коментари в интернет форумите и социалните мрежи предизвика решението на правителството да въведе данък върху лихвите от банковите влогове. Повечето отрицателни коментари са насочени директно към финансовия министър Симеон Дянков. Хората прогнозират, че този ход ще коства изборната победа на ГЕРБ догодина.

Във фейсбук вече има три групи срещу налога, в които членуват по няколко десетки души. В мрежата се върти и колаж с буркан, пълен с пари и надпис “В Бурканбанк депозитът ви не се облага с данък”.

“Това е хрумване, предизвикано от безизходица. Ефектът ще бъде минимален, икономиката ще стагнира съвсем, защото ще се повишат лихвите по кредитите, а психологическият ефект върху гражданите ще е в интерес на опозицията”, пише читател във форума на “Труд”.

“Ето така се губят избори. Не може да се прави нов данък в момент на криза, в криза се стимулира бизнесът и нови работни места се откриват...”, започва коментар с автор “от финансовото министерство”, който завършва с: “Досега, където е давал предложения, Дянков се е провалял”. Според друг участник във форума идеята е чрез плащането на данъка да се въведат нови такси за обслужване от банките или неподалите данъчни декларации за задължения от по няколко лева да бъдат глобявани.

“Имам дългосрочен депозит - да речем, направил съм детски влог на сина ми. Дянков променя административно доходността по него. Аз не мога да го закрия, или дори и да мога, наказателната лихва е много ниска. Това може да е законно, но не е честно”, пише потребител във фейсбук и добавя: “Спестяванията ми и на много хора като мен ще отидат навън. Сигурен ли е Дянков, че точно това иска?”.

Предложението за нов данък върху депозитите ражда и иронично-хумористични коментари като този: “Добро утро! Богатите вече обедняха ли, или да продължавам да спя?”

Десятъкът удря основно средната класа

Десятъкът върху лихвите от влогове ще удари най-вече средната класа, сочат изчисления на базата на данните на БНБ към юни 2012 г. Над една трета от средствата или към 60 млн. лв. приходи в хазната ще дойдат от влоговете между 5 хил. и 30 хил. лв., показва най-опростената сметка.

Най-богатите - с депозити над 200 хил. лв., ще платят общо около 17-18 млн. лв. От хората с влогове до 1000 лв. в хазната ще влязат едва 5 млн. лв., което прави по около 55 ст. средно на влог годишно. Проблемът е обаче, че дори тези минимални печалби вероятно ще трябва да се декларират.

Статистиката на БНБ не дава ясна представа на колко лева възлиза средното спестяване в банка. Причината е, че в графата “депозити до 1000 лв.” попадат всички дебитни карти за превод на заплати, пенсии, майчински и др. плюс разплащателните сметки. Върху тях също се начисляват лихви, но те не са типично спестяване. Сметките сочат още, че човек с влог между 5000 и 10 000 лв. ще трябва да плати данък около 35 лв. на година при средна лихва 4.85%.

Няма опасност влоговете да се изнесат в чужбина, става ясно от данните на Европейската централна банка. Само 3 държави в ЕС - Унгария (6.78%), Полша (4.82%) и Румъния (5.60%), имат по-високи лихви по депозити до 1 г. в сравнение с България (4.80%). Но по-високите лихви там са за депозити в местна валута, която е с много по-висок валутен риск в сравнение с лева.

Плюсовете

Лихвите са доход като всички останали, макар и да са пасивен доход, тоест той не идва от труд. Затова няма причина да бъдат необлагаеми;

Данъчната система ще стане по-принципна - с широка база и ниски ставки; Ще се събират със 120 млн. лв. повече в бюджета годишно, които ще отиват при най-уязвимите социални групи.

Минусите

Данъкът наказва спестителите:

Реалният доход на спестителите ще клони към нула, защото данъкът плюс инфлацията стопяват лихвата

Малка част от спестяванията могат да се насочат към алтернативни инвестиции като застраховка “Живот”, доброволен пенсионен фонд, покупко-продажба на имоти, инвестиционно злато или сребро.

Администрирането на данъка, особено декларирането му, е трудоемко.