Комисията "Кушлев" ще проверява всички, които демонстрират благополучие и охолен живот, а не само уличените в престъпление. Под прицела й ще попадат обикновени граждани, бизнесмени, политици и магистрати с палати, яхти, луксозни джипове, за които прокуратурата няма данни да са нарушили който и да е закон.

Държавата ще конфискува имущество, придобито не само от престъпна, но и от всяка друга незаконна дейности. Това предвижда новият закон "Петканов", известен като "Попова". Последният вариант, по който Венецианската комисия даде две становища, бе публикуван в сряда на интернет страницата на правосъдното министерство.

Комисията "Кушлев" и в бъдеще ще проверява има ли разминаване между законните доходи и жизнения стандарт на разследван за престъпление. Дори делото да бъде прекратено поради смърт, тежко психическо заболяване, имунитет или бягство в чужбина на извършителя, имането му от престъпна дейност няма да бъде спасено.

Когато облагата е над 60 000 лв. и е от незаконна, а не от престъпна дейност, проверката започва след сигнал от държавни и общински органи, установили нарушение - данъчно, митническо или друго.

Комисията вече ще проверява и анонимни сигнали, но ще иска отнемане на незаконно имущество само ако събере други сведения, които го потвърждават.

Чиновниците от комисията имат 10 месеца, за да установят какво точно притежава проверяваният, за когото се предполага, че е необяснимо богат. Те събират информация за имотите, яхтите, банковите сметки в страната и в чужбина, акциите, скъпите предмети в трезори и сейфове, които се водят не само на проверявания, но и на членовете на семейството му. Събират и данни колко са доходите на проверявания, какви налози е платил, дали е продал, прехвърлил или подарил част от имуществото си, подавал ли е данъчни декларации и какво е написал в тях, колко са обичайните и извънредните му разноски.

Полицията, ДАНС, НАП, митниците и прокуратурата извършват съвместно проверка на източниците за придобиване на имущество, която има за цел изготвянето на цялостен профил на дейността на проверяваното лице, пише в законопроекта от 33 страници.

Ако имуществото на проверявания надвишава законните му доходи значително - "повече от 250 минимални работни заплати за проверявания период" или с 60 000 лв., той е необяснимо богат. Разликата над тази сума се конфискува от окръжния съд по искане на комисията "Кушлев".

Преди да тръгне делото обаче, пак по настояване на комисията съдът "блокира" всички имоти, коли, банкови сметки на проверявания. Магистратите налагат запорите почти мигновено - до два дни. Имуществото се "замразява" веднага, дори необяснимо богатият да атакува наложените обезпечителни мерки пред по-горния съд.

Блокира ли се "богатството", комисията разполага с три месеца, за да поиска от окръжния съд конфискацията му. Проверяваният доказва с документи и свидетели, че е купил имотите и колите си с пари от законна дейност.

Ако не успее, съдът нарежда конфискация на богатството му. Отнемат се и имотите и колите, които през проверявания период той е прехвърлил на съпругата си, дори и да е бивша, на жената, с която живее без брак, на децата си, родителите си, братята и сестрите си, чичовците и лелите си, първите си братовчеди, на сватовете си.

За негови ще се смятат предметите и парите, които са намерени у него, в жилището му и в други собствени или наети от него помещения, коли, офиси, каси и сейфове, докато не докаже, че са чужди.

За първи път законът дава възможност на незаконно богатия да спаси част от имуществото си, стига обаче то да не е огромно, а до 300 000 лв. Ако сключи спогодба с комисията "Кушлев", му оставят 20% от атакуваното "богатство". Останалото дава доброволно на държавата.

Спогодбата трябва да бъде одобрена от съда, ако не противоречи на закона и на добрите нрави. От момента на одобрението й имотите, за които се отнася, стават собственост на държавата.

Източник: 24 часа