За тазгодишната кампания отпуснатият за страната ни бюджет за конверсия на лозята е 18 млн. евро. Това съобщи Росица Горанова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАВЛ), цитирана от БТА. Парите трябва да бъдат усвоени до 15 октомври и с тях ще бъдат преструктурирани над 2400 хектара с лозя с винени сортове грозде, уточни тя, цитирана от в. "Монитор".

По думите є бъдещето на лозарския сектор у нас е в производството на качествени вина от определен географски регион, като се има предвид експанзията в сферите на търговията, храненето и за подобряване начина на живот.

Общото произведено вино в България през 2007 г. е 1,796 млн. хектолитра, в това число и домашно. Износът за миналата година възлиза на 1,125 млн. хектолитра и в него водещо място заемат бутилираните вина с дял от 81%. Основните пазари за българските вина са Русия - лидер с 65%, следвана от Полша, Великобритания, Германия, Чехия, Швеция и Литва. Регистрираните винарски изби у нас са 203.

През миналата година вносът на вина в страната е нараснал с 22% и е достигнал 150 хил. хектолитра (при 123 хил. хектолитра през 2006 г.) От общия обем най-голямо е количеството на наливните вина - 82%, следвани от бутилираните - 17% и пенливите - 1%. Най-голям вносител на вина в България за 2007 г. е Македония, следвана от Испания, Русия, Чили, Румъния, Франция и Италия.

България влезе в Европейския съюз с утвърдени два региона за производство на регионални вина - Тракийска низина и Дунавска равнина, и с 51 района за производство на качествени вина, каза още Горанова при откриването на международния конкурс “Сомелиер на Европа 2008”. Целта е да повишим конкурентоспособността си чрез производството на по-качествени вина, добави тя.

През 2007 г. страната ни успя да защити в ЕС и три традиционни наименования на българските вина - за гарантирано наименование за произход, гарантирано и контролирано наименование за произход и благородно сладко, както и 10 допълнителни наименования на вината, сред които - младо, премиум, резерва, специална селекция, колекционно, розенталер и др.

Страната ни разполага с отлични климатични дадености за отглеждането както на международни, така и на местни сортове винено грозде, подчерта Горанова. Сред червените вина у нас с най-голям дял е сортът “Памид” - 16%, “Каберне” и “Мерло” - по 14%, “Гъмза” - 4%, “Широка мелнишка” - 3%. От белите най-разпространени по земите ни сортове са “Ркацители” - 14%, “Димят” - 7%, “Червен мискет” - 6%, “Мускат отонел” - 5% и “Шардоне” - 3%. Като традиционни български сортове тя определи “Мавруд”, “Гъмза” (“Кадарка”), “Широката мелнишка”, “Памид”, “Димят” и “Червен мискет”.