Чужда ръка стои зад двата взрива в складовете с боеприпаси в Иганово. В това са убедени разследващи, които търсят извършителя.

По всяка вероятност става въпрос за внедрен човек, който на два пъти изправи на нокти жителите на близките села около Сопот, смятат контраразузнавачи. Атентаторът се е възползвал от пробойните в охраната и е действал хладнокръвно.

“Той е подхвърлил експлозива, а след това го е задействал дистанционно”, казва дългогодишен експерт на ВМЗ, цитиран от вестник "24 часа".

Следите водят към терористичен акт, подготвян продължително. Слабата ведомствена охрана е улеснила изпълнението на поръчката. Преди дни прокуратурата оповести фрапиращи нарушения при опазването на секретния обект.

Гардовете са оголвали зоната по за 20 минути, преди да застъпи следващата смяна. И тъкмо тогава лумваха пожарите. За щастие - без човешки жертви. “Ще има и трети взрив, но този път с фатални последици”, категорични са оръжейници.

“Няма човек в Иганово, който да не е убеден, че това е умишлено”, казва кметът на селото Стефан Данчев. При всяко позвъняване на телефона той изтръпва да не би пак да става нещо в складовете.

От няколко дни районът се охранява от жандармерия и полиция, разставена по всички възможни точки. В момента там действат сапьори и разследващи. 800-те работници са разпратени в цеховете на ВМЗ - Сопот.

Противно на всякакви правила, оказва се, площадката в Иганово е била разграден двор

Прокуратурата се натъкна на ужасяващи нарушения. Край складовете с бомби свободно са пасели коне, а стопанинът им е влизал дори без пропуск. “Това е недопустимо”, отсичат експерти. И питат кой е разрешил това безобразие. Според тях достъпът до тази строго охранявана зона може да става само ако директорът на предприятието е упълномощил дадено лице.

“Чист умисъл. Нищо друго. Няма как снарядите да се самовзривят. Ако се допусне и тази възможност, която след втория пожар на 14 април вече е изключена, къде са били технолозите, които следят за съхранението”, питат разследващи.

Те допълват, че боеприпасите се складират на регламентирано отстояние, в случай че едните се запалят, огънят да не може да стигне до другите. В шести холандски склад, който се възпламени на 21 март, изгорели само част от снарядите. Другите, поставени в дървени сандъци, останали непокътнати, защото били детонирани.

Масово местните смятат, че двата палежа на 21 март и на 14 април са провокирани от частни икономически интереси. Тази версия пръв застъпи Димитър Атанасов, синдикалист на “Подкрепа” във ВМЗ - Сопот. Днес той я поддържа с още по-голяма убеденост.

“Това е дело на конкуренти, които не искат държавната оръжейница да съществува”, казва Атанасов. Той и колегите му не вярват палежите да са резултат на човешка грешка.

Отхвърля и версията, че охранителите на площадката са замесени

“Лично ги познавам. Това са бивши полицаи, които отговорно си изпълняват задълженията. Изключено е да са играли в комбина с атентатора, дори и насън не биха го допуснали”, категоричен е синдикалистът.

При втория взрив на 14 април около 5 ч сутринта се е задействал СОТ-ът. Констатирана е дупка в оградната мрежа. Охранителите изтичали и видели, че около отвора има козина и помислили, че се е промъкнало куче.

Два часа по-късно чули дрънчене на ламарина. Качили се на колата и стигнали до складовата база, която е на километър и двеста метра разстояние. Пазачите не забелязали нищо - всичко било спокойно. На връщане видели, че 835-и цех гори отвътре. Докладвали и се оттеглили.

В това време гранатите почват да гърмят. Така историята се повтаря на 25-ия ден от първия взрив. “Тези съвпадения говорят за организиран атентат”, разсъждава Атанасов. Той категорично отрича взривовете да са резултат на дефектни снаряди.

“Експедирали сме от тях по кораби, самолети. Защо там не гръмна нито един, а се случва само при нас?”, пита оръжейникът. Не само той, но и работниците от ВМЗ всеки ден си задават този въпрос.

“Каква човешка грешка може да има в производството? Нашите работници и служители са обучени на безопасност, минали са изпити”, брани ги Атанасов.

На 16 април трябвало да се завърнат на площадката в Иганово, но вторият пожар ги възпрепятствал и сега това е невъзможно. Очевидци разказват, че всичко там е лом. Не останал нито един здрав прозорец и това било най-малкото.

Според Атанасов разследването още било “тъмна Индия”. “Ако нашите специалисти не могат да се справят, да потърсят помощ от НАТО, от САЩ. Едни спътникови снимки със сигурност ще покажат кой е влизал и какво е правил. Но тогава истината ще излезе много жестока”, смята той.

Негови колеги допускат, че пожарите са провокирани, за да бъде отстранено сегашното ръководство на завода. “Има хора, които искат да се върнат на бял кон, начело на ВМЗ”, казват те и назовават името на Станчо Петков, бивш директор на ТЕРЕМ и есктехнолог на сопотския завод. Той бил от най-големите критици на сегашния ръководен екип.

Прокуратурата оповести, че разчистването на площадката в Иганово би струвало 10 млн. лева, ако работата се повери на частни фирми

Това навежда на мисълта, че палежът да е предизвикан именно с такава цел. “Работата се извършва от сапьори от поделението в Белене. Няма кой да пусне частни фирми”, категоричен е Димитър Атанасов.

“ВМЗ е трън, искат да го съсипят. А това е фирма с 3000 подготвени работници. Тя пречи на частните оръжейници и търговци. Те не могат да се поберат в кожите си, че заводът заработи на пълни обороти на три смени”, казват служители. И допълват, че три-четири фирми произвеждат оръжие, а прекупвачите и търговците наброявали над 200. “Как ликвидираха “Кинтекс” и го дадоха на частници”, изтъкват те.

Местните: Гръмне ли трети път, ще има жертви

Писък на две пожарни в петък след обяд изправи на нокти жителите на Иганово и близкото село Певците. Смразяващият вой изкара по улиците десетки. “Какво става? Гръмна ли площадката пак?”, питаха ужасени един след друг хората.

Кметът на Иганово Стефан Данчев пребледня като платно, щом видя пожарните да прекосяват селото и да вървят в посока към цеховете.

“Дано не е станало най-лошото”, промълви управникът. Оказа се, че пожарните отиват да гасят къщата на Иван Донков от с. Певците, която изгоря до основи. “Щом чух сирените, и сърцето ми щеше да се пръсне. Много сме наплашени напоследък”, призна възрастна жена.

Село Певците е на километър и половина по права линия от злополучните складове. При първите взривове на 21 март вечерта хората наблюдавали в продължение на час и половина зарево от възпламенени ракети, които летели към небето.

“Бяхме обезумели от страх. На 14-и, като тресна отново, загубихме ума и дума. Изгърмя много силно, вдигна се пушек като гъба. Рекох си: “Край! Отидохме!” Викам на децата: “Бягайте поне вие да се спасите”, разказва пенсионерка.

Тя и съселяните ѝ очакват трети взрив. “Той обаче ще е много страшен - от нашите села ще остане само пепел”, тревожат се хората.

Кметът на Иганово отхвърля тезата, че складовете били запалени от полигона на 61-а Стрямска бригада. Той е в източната част на селото. Според Данчев не е възможно оттам да прелети снаряд. Управникът не знае на коя от версиите да вярва.

“Едни говорят, че взривовете прикривали злоупотреби, но по-състоятелно ми се вижда да е дело на конкуренти. Нали знаете, че от оръжие се печели много”, казва той. И допълва, че от шести холандски склад останали невзривени снаряди. Те били преместени във въпросния 835-и цех, който на 14 април гръмна.

“Очевидно има замесени вътрешни хора", допуска Данчев, който от 1982 до 1992 г. е работил като монтажник в Иганово и прекрасно познава района.

“Там е кльон. Явно има пробив в защитата на двойните оградни мрежи, откъдето е проникнато. Има прозорци на складовете и цеховете. Вероятно през тях е подхвърлено устройството”, смята той.

При първия взрив имал съмнение, че може да се дължи и на случайна грешка. “Вече съм сигурен, че всичко е целенасочено. Тези, които го правят, очевидно не искат да има жертви. Но не е изключено да минат и на по-крайни варианти”, обобщава със страх Данчев.