Истинска мексиканска вълна от съкращения се окачва до края на годината. За лавината от оставащи без работа българи алармираха пред социалния министър Тотю Младенов синдикати и работодатели.

Очаква се цифрата на съкратените работници до декември да надхвърли 350 хил. Това обаче е броят само на официално регистрираните в бюрата по труда. Според синдикатите цифрата на останалите на улицата българи ще мине 500 хил.

"Виждате каква е тенденцията за ръст на безработицата, повече от ясно е, че ще има увеличение", коментира зам. социалният министър Красимир Попов. За месец юли безработицата у нас е 7.62%, а без препитание са останали 282 211 служители, обясниха от Агенцията по заетостта. За сравнение, през юни без работа са били 7.29% от българите. Данните сочат, че през юли средно по 15 безработни са се борили за едно място. По същото време миналата година броят е достигал едва 11.

Ситуацията е най-тежка в областта на транспорта. За три месеца съкратените от системата надвишават 1000, коментира зам.-председателят на КНСБ Валентин Никифоров. "На местно ниво и в бюрата по труда се знаят очакванията за съкращения. Възнамеряваме да бъде изготвен списък на фирмите с планувани съкращения до края на годината. Така ще имаме по-ясна визия в какви отрасли да насочим мерките срещу безработицата", обясни мерките за справяне зам.-министър Красимир Попов.

Част от схемите, които социалното министерство ще настоява да се приемат за борба с безработицата, ще залегнат в новия план по заетостта. Той ще бъде изготвен наесен и приет в началото на 2010 г. Обмисля се и дали да не бъде съкратен срокът за актуализация на мерките срещу кризата, научи още "Стандарт". В момента планът се обновява на всеки 3 месеца, докато идеята е да се съкрати срокът на 40 дни или дори месец.

Ведомството на Тотю Младенов ще изчака с мерките, докато не получи становище за състоянието на трудовия пазар от икономическия и социален съвет. През това време обаче приоритети на Младенов са откриването и запазването на работните места. До края на 2010 г. цифрата трябва да достигне 150 000 щата. Те ще бъдат финансирани от държавния бюджет и еврофондовете.

Източник: в. „Стандарт"