Захарта ще поскъпва, а брашното - ще поевтинява. Тези две тенденции са ясно изразени, каза вчера шефът на Софийската стокова борса (ССБ) Христо Миленков.

Според него поскъпването на сладката стока е неизбежно по няколко причини. От началото на годината увеличението в цената на рафинираната захар на Лондонската борса е със 75 на сто, а на суровата в Ню Йорк - с 82%.

В същото време у нас цената на килограм пакетирана захар е паднала от 1.23 лв. през януари на 1.17 лв. Трендът обаче скоро ще се обърне, тъй като при тази стока винаги има сезонно увеличение.

Другият фактор за очаквания ценови скок е намаляването на квотата от евтина сурова захар за страните членки на ЕС. Тя се свива на 198 000 тона, което означава, че конкуренцията за разпределението й ще бъде жестока. У нас годишното потребление на захар е 270-280 хиляди тона.

Добрата новина според Христо Миленков е, че няма опасност от зърнена криза. Тази година реколтата в основните страни производителки е по-добра от очакванията. Световният добив е 666 млн. тона при прогноза 656 млн. тона. В същото време потреблението се свива, което води до спад на цените на хлебното зърно, респективно на брашното.

Според Христо Миленков поевтиняването на пшеницата на световните борси е причина големите инвестиционни фондове да се насочат към покупката на захар, метал и петрол.

Източник: в. Труд