Хайде на пазар за държавни фирми! Поредна разпродажба на дружества с участие на държавата обяви икономическият министър Петър Димитров. Вчера той представи промените в закона за приватизация и следприватизационен контрол пред депутатите. Днес проектът трябва да бъде гласуван на първо четене, пише в днешния си брой в. "Стандарт".

37 предприятия ще бъдат извадени от забранителния списък за приватизация, в който сега има 115 фирми. 20 от тях вече са заличени или продадени, а 17 ще бъдат обявени за приватизация. Сред най-значителните са ВМЗ Сопот, ТЕЦ "Бобов дол" и топлофикациите в Перник и Шумен, както и "Булгартабак".

В същото време в забранителния списък се прибавят 64 болници с национално значение - многопрофилни, университетски и специализирани. Както и девет спортни обекта, сред които Националният стадион "Васил Левски", спортният комплекс "Белмекен", Столичният колодрум "Сердика". В този списък се включва и дружеството за дипломатически имоти "АДИС" ЕООД. Забранява се раздържавяването и на нови 8 дружества. Сред тях са мини "Марица-изток", което влиза в бъдещия енергиен холдинг и не може да се приватизира, посочи Димитров.

Лек смут в средите на управляващите предизвика първоначалното съобщение, че за раздържавяване са "Автомагистрали" и "Техноекспортстрой", които участват в концесията на магистрала "Тракия" и в проекта Бургас - Александруполис. Председателят на червената група Михаил Миков обаче обясни след консултация със строителния министър Асен Гагаузов, че фирмите ще продължат да бъдат държавни. От МРРБ са внесли писмо със становище в икономическата комисия. От БСП настояват за разговор с експерти от всички ведомства за прецизиране на списъка.

На тезгяха се слагат и 183 миноритарни пакета, обяви министър Димитров. Сред тях са електрораразпределителните дружества, в които държавата има около 30%, 42 на сто от "Топлофикация-София" и 25% от "Кремиковци".

91.49% от държавните активи вече са приватизирани. Раздържавяването трябва да приключи окончателно до Коледа. До края на годината и Агенцията за приватизация (АП) трябва да бъде закрита. Ще остане единствено Агенцията за следприватизационен контрол, прогнозира още министърът. Това била и причината още отсега сериозно да се намали щатът на АП. Според запознати съкращенията в агенцията надвишават заложените в бюджета 12% за всички администрации.