Инвестициите в "зелена" енергия, приоритетно насърчавани и подпомагани от държавата от години, все по-често стават магнит за спекуланти и престъпни групи. За това алармира вчера политологът Тихомир Безлов на кръгла маса за бъдещето на енергетиката, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.

"България върви по криминалния път на Испания и Италия, където организираните престъпни групи отдавна инвестират във вятърни и слънчеви централи", отсече той. За да подкрепи думите си, Безлов припомни, че инвестициите в такива централи се радват на солидна държавна подкрепа, която обаче е магнит както за реални инвеститори, така и за спекуланти. Той бе категоричен, че страната ни не може да си позволи по примера на богатите Дания и Германия да субсидира цените на тока от тези източници и много скоро трябва да преразгледа политиката си в тази област. В момента НЕК плаща за слънчевата енергия 823 лв. за мегаватчас, което е 74 пъти по-скъпо примерно от енергията на АЕЦ "Козлодуй" и около 40 пъти по-скъпо от коя да е друга ТЕЦ.

Освен това мнимите инвеститори в този сектор спекулират със земята. Те изкупуват ниви на смешни цени, променят статута им, а след това ги препродават на много по-висока цена на предприемачи, които строят върху тях централи.

"Големият инвестиционен натиск при липсата на контрол може да доведе до огромни цени за крайния потребител без реално подобряване на услугата", заяви Руслан Стефанов от центъра.

Енергийният министър Трайчо Трайков призна, че държавата засега не може да се справи със спекулативния натиск при възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), и сравни ситуацията с неуправляем влак. "Те са влак, който пуснахме по надолнището без никакви възможности за управление на скоростта. Макар че дръпнахме спирачката, той все още се пързаля надолу с пълна сила", оплака се Трайков. Така той обрисува безуспешния опит на ГЕРБ още м.г. да наложи поне временен мораториум върху тези проекти, който така и не стана факт.

От думите на министъра се разбра, че ведомството му готви поправки в закона, които да позволят балансирано развитие на тези централи и цената, на която произвеждат ток. Трайков бе категоричен, че не бива да се допуска ситуация като сегашната, при която "зелени" инвеститори искат да изградят 12 000 мегавата мощности, при положение че цялата енергийна система на България сега е 10 000 мегавата. Поправката в закона според Трайков щяла да работи на принципа на т.нар. технологичен офсет, но министърът не пожела да уточни какво има предвид.

Източник: в. Сега