Секторът на вятърната енергия изпрати втората си най-добра година в историята, но инсталациите ще трябва да се увеличат драстично, за да бъдат постигнат заложените цели за нетните нулеви въглеродни емисии.

Това се посочва в доклад на Глобалния съвет за вятърна енергия, цитиран от CNBC.

В документа са посочва, че миналата година са инсталирани вятърни мощности от 93.6 гигавата, или малко под инсталираните 95.3 гигавата през 2020 г. Кумулативният глобален капацитет на вятърните турбини нараства до до 837 гигавата. Той е индикатор за максималното количество електроенергия, която инсталациите могат да произведат, а не това, което реално генерират.

Офшорният вятърен сегмент е инсталирал 21.1 гигавата през 2021 г., което най-добрата му година. Новите инсталации на сушата пък достигат 72.5 гигавата.

Според Глобалния съвет за вятърна енергия, в който членуват компании, като Vestas, Orsted и Shell, основните двигатели на спада на инсталациите на сушата са Китай и САЩ.

В Китай прекратяването на преференциалната тарифа за изкупуване на вятърната енергия е основната причина, поради която през последната година мощността на новоизградените турбини пада до 30.7 гигавата през 2021 г., в сравнение с над 50 през 2020 г.

В САЩ през последната година е инсталиран наземен капацитет от 12.7 гигавата, в сравнение с 16.9 гигавата за 2020 г. Прекъсванията поради COVID-19 и проблемите с веригата за доставки са забавили изпълнението на някои от проектите в страната, отбелязват авторите на доклада.

Енергийният преход ражда нови суперсили. Но дали те са готови за това?Светът постепенно започва да се отказва от изкопаемите горива, в резултат на което се налага преход към по-чисти източници на енергия

При сегашните темпове на инсталиране на нови мощности, се казва в него, до 2030 г. ще бъдат постигнати по-малко от две трети от капацитета на вятърната енергия, необходим за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5°C и постигането на нетна въглуродна неутралност, предупреждават от организацията.

В доклада се посочва, че глобалните вятърни енергийни инсталации трябва да се удвоят в рамките на това десетилетие, за да бъдат постигнати заложените цели за 2050 г.

През март Международната агенция по енергетика съобщи, че през 2021 г. свързаните с енергията емисии на въглероден диоксид са се повишили до най-високото си ниво в историята.Те са се увеличили с 6% на годишна база до 36.3 милиарда метрични тона.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш пък предупреди, че планетата е излязла от миналогодишната среща за климата в Глазгоу с „известен наивен оптимизъм“ и се движи "като сомнамбул" към климатична катастрофа.