В петък, Япония съобщи, че ще ограничи износа на 23 вида оборудване за производство на полупроводници, като по този начин ще съгласува своята политика за контрол върху търговията с критични технологии със стремежа на САЩ да ограничат възможностите на Китай да произвежда усъвършенствани чипове.

Администрацията на страната, която е дом на големи световни производители на оборудване за чипове като Nikon Corp и Tokyo Electron Ltd., не посочва конкретно Китай като обект на новите си мерки, заявявайки, че производителите на оборудване ще трябва да искат специално разрешение за износ за всички региони.

"Изпълняваме отговорността си като технологична нация да допринасяме за международния мир и стабилност", заявява по време на пресконференция министърът на икономиката, търговията и промишлеността на страната Ясутоши Нишимура, цитиран от Reuters, и добавя, че “Япония иска да спре използването на напреднали технологии за военни цели и няма предвид нито една конкретна държава с тези мерки”.

Решението на Япония обаче се разглежда като голяма дипломатическа победа за администрацията на президента Джо Байдън, който през октомври обяви мащабни ограничения за Китай по отношение на американските технологии за производство на чипове, за да забави технологичния и военния напредък за Пекин. Но без сътрудничеството на Япония и Нидерландия тези мерки биха били неефективни, тъй като тези две държави държат силните карти в редица сфери, свързани с производството на чипове от ново поколение.

Икономика на знанието: Китай решава проблема с чиповете с местни таланти Китай е изправен пред недостиг на около 200 000 работници в полупроводниковата индустрия само за тази година
През януари Япония и Нидерландия се споразумяха да се присъединят към САЩ в ограничаването на износа на оборудване, което може да се използва за производството на чипове с размер под 14 нанометра, за Китай, но не обявиха това съглашение, за да не провокират Пекин, припомня Reuters, позовавайки се на свои източници.

По-рано този месец, нидерландското правителството също обяви, че планира да ограничи износа на оборудване за производство на чипове. Холандската компания ASML Holding NV доминира на пазара на системи за литография, използвани за създаване на най-напредналите полупроводници.

Временно обратно въздействие

Япония смята да наложи експортен контрол върху шест категории оборудване, използвано в производството на чипове, като ограниченията, които ще влязат в сила от юли, вероятно ще засегнат производството на поне дузина местни компании като Nikon, Tokyo Electron, Screen Holdings Co Ltd и Advantest Corp.

Затова и Такамото Сузуки, ръководител на икономическите изследвания на Marubeni в Китай, смята, че мерките ще бъдат удар за японските производители на оборудване, предвид липсата на силен вътрешен пазар на чипове.

Нидерландия спира износа на технологии за чипове към Китай Според министъра на търговията на страната Лизи Шрайнемахер ограниченията ще бъдат въведени преди лятото
"Това ще подкопае пазарното развитие на японските компании и със сигурност ще намали тяхната конкурентоспособност", казва той.

Но други анализатори на индустрията смятат, че потенциални продажби в други страни могат да минимизират удара от новата политика на ограничения.

"Ако се погледне в дългосрочен план, ефектът ще намалее, тъй като на страни като САЩ и самата Япония ще започнат да изграждат все повече нови производства за полупроводници", смята Такахиро Шинада, професор в японския университет "Тохоку".

Япония, която някога доминираше в производството на чипове, но сега пазарният ѝ дял е намалял до около 10%, все още е основен доставчик на машини за производството им и материали за полупроводници, посочва Reuters. Tokyo Electron и Screen произвеждат около 1/5 от световните инструменти за производство на чипове, докато Shin-Etsu Chemical Co Ltd и Sumco Corp - повечето силициеви пластини.