Новото поколение мобилен интернет 6G вероятно ще стартира през 2030 г. смятат представители от управлението на най-големите телекомуникационни и технологични компании в света, цитирани от CNBC.

Те обаче предупреждават, че индустрията трябва да бъде изключително внимателна при внедряването на технологията, за да не се объркват потребителите, а и да не се подсилват още повече аргументите на критиците срещу 5G, започнали далеч преди внедряването на мрежата.

Технологичният свят се намира в момент, когато компаниите обмислят как да постигнат възвръщаемост на многомилиардните си инвестиции в 5G през последните години.

"Все още не сме завършили внедряването на 5G. Не мисля, че сме достатъчно готови да говорим сериозно за 6G, все още е рано", заявява Ха Мин Йонг, главен директор в SK Telecom.

За 6G се заговори по време на Световния мобилен конгрес, най-голямото търговско изложение на мобилната индустрия в света, провело се миналата седмица в Барселона, на което световните телекомуникационни компании представиха своите виждания за най-новите технологии.

Само един от седем използва 5G

Мобилните оператори в Китай, Южна Корея и САЩ започнаха да въвеждат 5G през 2019 г. Технологията е следващото поколение мобилен интернет след 4G, което обещава свръхвисоки скорости, ниска латенция и развитие на съвсем нов тип цифрови услуги. Но навлизането сред масовите потребителите остава слабо. Само един от всеки седем души по света днес използва 5G смартфон, според Strategy Analytics.

Тенденциите, които променят бъдещето на ИТ и бизнеса, според МcКinsey70% от компаниите ще използват технологии, базирани на хибриден модел или мултиоблачни среди

5G се позиционира от телекомуникационната индустрия не само като потребителски продукт за по-бързи скорости на изтегляне, но и като мрежа, която може да бъде в основата на нови технологии като автомобили без шофьори или непилотирани въздушни таксита.

Въпреки всички предимства и след стотици милиарди долари инвестиции в 5G мрежи, операторите трудно постигат възвръщаемост.

Анализаторите обаче са оптимистични, че истинският потенциал за монетизиране на 5G услугите ще появи скоро на хоризонта.

"Приемането на 5G се ускорява в повечето страни, в които е внедрено (включително Индия, която бързо изгражда 5G мрежи), но потребителите са само един от показателите за интегриране. В крайна сметка корпоративните пазари и индустриалните сегменти са тези, в които се крие голяма част от потенциала", обяснява Ричард Уеб, директор на отдел "Мрежова инфраструктура" в CCS Insight.

И така, защо индустрията говори за 6G?

Телекомуникационните мрежи изискват стандарти. В най-добрия случай това са глобално приети технически правила, които определят начина на функциониране на дадена технология и нейната оперативна съвместимост, която се отнася до способността на две или повече системи да работят заедно. Изготвянето и финализирането на тези стандарти отнема няколко години и включва редица участници - от компании до академични среди и промишлени сектори. Ето защо това е толкова значимо за индустрията.

Вече се работи по стандартите за 6G, но всичко все още е в начален етап. "6G за нас наистина е на етап проучване", казва Сигве Бреке, главен изпълнителен директор на Telenor.

"Не искам да обърквам потребителите и компаниите като им казвам да очакват нещо ново наречено 6G, преди още да сме внедрили 6G", категоричен е Хауърд Уотсън от BT Group PLC.

Много от настоящите 5G мрежи са изградени върху оборудване на базата на 4G. Но операторите вече пускат в експлоатация самостоятелни 5G, използвайки независима технология. Предвижда се и специализиран софтуер, който ще захранва 5G мрежите, помагайки за увеличаване на ефективността, например при управлението на трафика на данни.

"Все още има една стъпка преди 6G и тя ще се нарича 5G advanced, която ще стане достъпна на пазара след няколко години", казва Пека Лундмарк, главен изпълнителен директор на Nokia. Според нея, това ще помогне за подобряване на изживяването от технологии като добавена и виртуална реалност и дори за подпомагане на полетите на безпилотни самолети. "Няма причина да чакаме за 6G", категорична е Лундмарк.

Южнокорейският гигант Naver тества бъдещето на роботите с частна 5G мрежаРоботите, които носят името „Новобранец“ (Rookie), доставят кафе, кутии за обяд и разнасят куриерски пратки

Какво всъщност е 6G?

На този етап стандартите за 6G не са определени, няма ясна представа как ще изглежда технологията. Тази работа тепърва започва и е твърде рано да се каже какво точно ще използваме, лаконичен е техническият директор на BT Group PLC. Той добавя, че 6G ще донесе подобрена киберсигурност на мобилната мрежа, както и повече функции на изкуствения интелект.

Според главния изпълнителен директор на Nokia, мрежата 6G ще "действа като един голям сензор", който може да определя размера, скоростта и посоката на движещ се обект. Тази функция би могла да подпомогне създаването на автоматизирани фабрики и дори на превозни средства без шофьори.

6G през 2030 – илюзия или реалност

Възможността 6G да се въведе през 2030 г. е абсолютно реална, смятат ръководителите на световни телекомуникационни корпорации.

Ник МакКеън, старши вицепрезидент на Network and Edge Group в Intel вижда като реалистично въвеждането на 6G през 2030 г. и допълва, че стандартите ще бъдат определени няколко години преди това. 6G мрежата ще бъде пусната около Олимпийските игри през 2032 г. в Бризбейн, Австралия, предполага техническият директор на BT Group PLC. Колегата му Нийл Моустън, от компанията за пазарни проучвания Strategy Analytics обаче не е съгласен. Той прогнозира пускането на първия смартфон с 6G мобилен интернет да стане реалност още през 2029 г.

Едно е сигурно - надпреварата за 6G вече е в ход.