Милиони родители по света забелязват, че децата използват по различен начин технологичните иновации.

Почти навсякъде по света момчетата прекарват повече време с компютърните игри, докато момичетата предпочитат да преглеждат случващото се в социалните мрежи, пише The Wall Street Journal. Учените са на мнение, че разликата е в начина, по който работи мозъкът при двата пола.

При момчетата отдавна е идентифициран проблемът с агресията, демонстрирана от тях, когато са принудени да спрат с компютърните игри и да се занимават с нещо друго.

Много млади хора срещат затруднения след постъпването се на работа или в колежа, когато им се налага сами да балансират времето между ученето, офиса и видеоигрите, без помощта на своите родители.

Много хора си задават въпроса защо при момичетата тези проблеми се срещат много по-рядко. Оказва се обаче, че нежният пол също има затруднения с привързването към технологиите, особено с необходимостта от постоянно "сканиране" на социалните мрежи.

Момичетата се по-склонни да се "пристрастяват" към следенето на активността на своите приятели и познати. Когато става въпрос за игрите обаче, им е по-лесно да преценят кога е време да спрат.

Според проучване на Pew Research Center 41% от момчетата в юношеска възраст признават, че отделят твърде много време за видеоигри, докато при момичетата този дял е едва 11 на сто.

Професорът по психиатрия от университета в Йейл Марк Потенца и неговите колеги са провели експеримент, който се опитва да обясни тази разлика. Те са измерили мозъчната активност и промените в кръвообръщението, които настъпват при геймърите и от двата пола.

Учените са изследвали по-внимателно дяловете на мозъка, които отговарят за удовлетворението и желанието. Когато на участниците в експертимента са показани кадри на хора, които играят компютърни игри, при мъжете се наблюдава доста по-висока активност в тези сегменти, отколкото при жените.

Същите мозъчни центрове, които се свързват с пристрастяването към наркотичните вещества, при силния пол се активират и по време на заниманията с игри на компютъра. Това означава, че мъжете биологично са по-предразположени към отключване на подобни завимости към видеоигрите.

Мисията (не)възможна: Как да откъснем децата от екраните? Съвременните родители се нагърбват с тежката отговорност да организират свободното време на децата си

Експертите на Pew Research Center обаче отбелязват, че и жените не демонстрират желязна дисциплина, когато става въпрос за т. нар. "екранно време". Те използват социалните платформи, като Facebook, Instagram и Pinterest, много повече от мъжете, особено във възрастовата група на тийнейджърите.

Според социалния психолог Розана Гуадано от Stanford University това е така, защото дамите са склонни да развиват взаимоотношения и да откриват общи черти и интереси с други хора, на база на личните преживявания, които споделят.

И родителите, и експертите са единодушни, че момичетата изпитват по-силен страх от "изпускане на преживявания", което ги задължава да следят постоянно какво правят техните приятели и познати. В същото време прекаляването със социалните мрежи води до депресия при момичетата много по-често, отколкото при техните връстници от силния пол.

Учените са категорични, че мозъкът при жените и мъжете работи по-различен начин, като това е валидно за почти всички бозайници и отдавна не е тема на дебати. Въпросът е как тези разлики се проявяват в социалното общуване и до какви проблеми могат да доведат, когато става въпрос за навлизането на високите технологии в ежедневието, пише още WSJ.

"Нашият мозък все още не се е адаптирал към технологичната епоха, в която живеем. Този процес е в ход и затова за родителите понякога е толкова трудно да разберат и контролират поведението на децата си. Човешкият мозък е "програмиран" за оцеляване в дивата природа, а не в социалните мрежи", казва още Розана Гуадано.