Днес стартира мисия "Артемис 1" и това е само първата стъпка към бъдещото по-задълбочено изследване на космоса. За съжаление открита пукнатина в междинния резервоар, свързваща резервоарите за течен водород и кислород спря изстрелването.

Възникнал е проблем и с един от четирите огромни двигателя. Минути, след регистриране на авариите, обратното броене за изстрелване на ракетите, беше спряно.


Последният екипаж, който каца на Луната преди близо 50 години, е Аполо 17. Той все още държи рекорда за най-дълъг полет на екипажа: 12,5 дни.

Чрез програмата "Артемис", която има за цел да приземи хората на неизследвания лунен южен полюс и след това на Марс, астронавтите ще отидат на мисия с много по-голяма продължителност.

“Връщаме се на Луната, за да се научим да живеем, да работим, да оцелеем", казва администраторът на НАСА Бил Нелсън.


“И ще се научим как да използваме ресурсите на Луната, за да можем да се подготвим за бъдещето”, допълва той пред CNN.

“Когато къмпингувате в пустошта на Аляска, не бихте разчитали просто на нови съоръжения и обувки, които не сте изпробвали. Марс също не е място за изпробване на нова екипировка за първи път. Първо ще отидем на някои по-близки места, за да можем да се върнем бързо у дома, ако нещо се обърка”, пояснява астронавтът Ранди Брезник.

Астронавтите са живели и работили на борда на Международната космическа станция, която обикаля на около 400 км над планетата в орбита, повече от 20 години. Техният полет, който продължи между шест месеца до близо една година, разкри как микрогравитационната среда въздейства на човешкото тяло.

На "Артемис 2", насрочена за 2024 г., астронавтите ще следват подобен път като "Артемис 1" - ще обиколят Луната на по-голямо разстояние от това на мисиите на "Аполо".

"Артемис 3, замислена за края на 2025 г., ще приземи първата жена на южния полюс на Луната, където постоянно сенчестите региони могат да съхраняват лед и други ресурси.

Програмата "Артемис" цели установяване на устойчиво човешко присъствие на Луната и поставяне на специално приспособление, наречено шлюз.

Какво точно има под повърхността на Луната? По данни на учените литосферата на Луната обхваща по-голямата част от вътрешността й и е с дебелина около 1000 км


Изследователите споделят, че искат да останат най-дълго на лунната повърхност, за да имат достатъчно време да я изучат и да се подготвят за полета до Марс.

"Артемис 1" е тестова мисия, която ще послужи като встъпителен полет на ракетата Space Launch System, космическия кораб Орион и топлинния му щит, както и защитните съоръжения на бъдещите астронавти. Вече са планирани първите пет мисии на "Артемис", а НАСА работи по представянето на детайлите за останалите мисии.