Служебно ще се случва отписването на кола с настъпила „тотална щета“. Облекчението за изстрадалите от висене по гишетата е част от готвените промени в Административно-процесуалния кодекс и още 142 закона, които са публикувани за обществено обсъждане, посочва вестник Монитор.

С промени в Кодекса за застраховането отпада разнасянето на бележки между застрахователи и институции. Те ще стигат до компетентните регистрационни органи на Министерството на вътрешните работи, след което служебно ще се прекратява регистрацията на превозното средство и незабавно ще уведомяват обратно застрахователя.

Срокът, за който издаденият акт за нарушение заменя контролния талон, ще бъде увеличен на шест месеца, като е приравнен с максималния срок, в който следва да се издаде наказателно постановление по закона.

Отпада нуждата от презаверка на акта на всеки месец, ако още не е издадено наказателно постановление. По отношение на данъка върху превозните средства за намаляване на административната тежест се предвижда прекратяването на регистрация на превозно средство да се установява служебно от служителите на общинската администрация, въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от вътрешното министерство.

Отпада и задължението да се подава декларация пред данъчните при придобиване на автомобил по наследство. При бракуване на моторно превозно средство и снемането му от регистрация също няма да се подава декларация. До момента тези административни облекчения важаха единствено при закупуването на кола.

Както държавните власти, така и другите задължени да изискват информация за чисто данъчно досие - нотариуси и банки, ще си я набавят служебно от финансовото министерство. Това важи както за задължения към НАП, така и за местни данъци и такси, например при прехвърляне на жилище.

При наследяване на имот хората вече няма да са длъжни да подават декларация в данъчното. От началото на 2019 г. и купувачите на имоти бяха освободени от подаване на декларация пред данъчните. За всяко прехвърляне на имот - възмездно или безвъзмездно, вече Агенцията по вписванията служебно ще подава информация към данъчните.

Собствениците на кучета пък ще са освободени от задължението да ги декларират пред общината в 3-месечен срок от придобиването им. За целта обаче животното ще трябва да има издаден ветеринарен паспорт с нанесени в него ваксинации и обезпаразитяване.

Всеки месец ветеринарите докладват за новорегистрираните при тях животни в общинските дирекции по безопасност на храните и няма нужда стопаните да подават декларации пред местните власти.