След подкрепата в ресорната бюджетна комисия, на извънредно заседание пленарната зала очаквано подкрепи предложените от ГЕРБ и ДПС промени в Закона за хазарта, с които се налага пълна забрана на рекламата му във всички медии.

Текстовете бяха приети единодушно на второ четене със 198 гласа „за“, предава БТА.

Предложените от Йордан Цонев от ДПС и Теменужка Петкова от ГЕРБ промени в Закона за хазарта бяха внесени изненадващо миналата седмица, като към момента няма отговор защо това се прави в последните работни дни на досегашния парламент. В началото на април сходно предложение на "Възраждане" беше отхвърлено, а сега бе прието след серия от позиции, в които се обясняват основно негативните последици от забраната на рекламата на хазартните игри.

Ето какво приеха днес на второ четене депутатите:

Забранява се рекламата на хазартни игри в радио- и телевизионни програми, с изключение на излъчването на тиражите на Държавно предприятие „Български спортен тотализатор“ и тяхното анонсиране, в печатни произведения и електронни медии, включително и интернет страници, върху имущество държавна собственост и общинска собственост и на обекти, които имат издаден лиценз по реда на този закон.

Допуска се реклама на хазартни игри върху външни изградени съоръжения тип билборд, находящи се на разстояние не по-малко от 300 метра от образователни институции - училища, университети, детски градини, от читалища, детски площадки, ученически и студентски общежития, както и от обекти, в които се предоставят социални услуги на деца и младежи.

Реклама на хазартни игри се допуска върху екипировка, спортни съоръжения, спортни зали, стадиони и басейни, материали или продукти на спортни федерации, клубове, сдружения и организации, освен върху спортна екипировка, материали или продукти, които са предназначени за ползване от малолетни и непълнолетни лица.

Хазартни игри с игрални автомати и в игрално казино ще могат да се организират само в населени места с над 10 000 жители, като се дава тригодишен срок на операторите да приведат дейността си с приетите промени.

Изключение ще се прави за национални курорти и населени места, отстоящи на не повече от 30 км от шосейните, железопътните и речните гранични контролно-пропускателни пунктове на България.