10 спортистки, които се оказаха мъже
Освен допинг скандали, в света на спорта от време на време се получава и конфузната ситуация, когато има сериозни съмнения, че някоя спортистка може би е мъж.
Вижте 10 такива ситуации:
Стела Валасиевиц, лека атлетика
Станислава „Стела“ Валасиевиц е феноменална лекоатлетка от Полша. Тя е олимпийска шампионка от 1932 година. Поставя 18 световни рекорда.
През 1980 година тя е убита при обир. Аутопсията показва, че има мъжки гениталии, въпреки че в паспорта й пише, че е жена. Това е първият случай на спортистка, която се състезава при жените без да има право на това. Нейните медали и постижения все още не са официално отменени и в Полша я считат за национална героиня.
Ерика Шинегер, ски
През 1967 година австрийската скиорка Ерика Шинегер се подготвя за Олимпиадата през 1968 година. Тя вече има златен медал от Олимпиадата през 1966 година. МОК, обаче, изискват Ерика да премине независим медицински преглед, заради съмнения за пола й. На прегледа се оказва, че Ерика е мъж.
След разобличаването тя сменя името си на Ерик и заживява като мъж. Жени се и има деца. През 1996 година Ерик Шинегер официално предаде златния си олимпийски медал на скиорката, която за е завършила след него на Олимпиадата през 1966 година и която е трябвало да бъде истинската шампионка.
Ева Клобуковска, лека атлетика
През 1967 година Ева Клобуковска става първата лекоатлетка, която се проваля на теста за установяване на пола.
По това време тя вече има златен Олимпиадата през 1964 година в женската щафета на 4 по 100 метра.
Оказа се, че Ева е родена с тестиси, които впоследствие са били премахнати и тя е провела терапия с женския хормон естроген.
Става огромен скандал, а настроенията срещу нея са силни. От тогава е решено, че резултатите от тези тестове не трябва да се съобщават публично.
През 1968 година за изненада на всички тя забременява и ражда син.
Клои Джонсън, кросфит
Клои Джонсън не е лекоатлетка, а известен персонален треньор. Родена е като мъж, но през 2006 година си прави операция за смяна на пола. Това в щата Калифорния й позволява да започне да живее като жена.
През 2013 година тя иска да се запише в състезанието CrossFit Games, но организаторите й отказват, защото е родена като мъж. В момента тя ги съди и иска обезщетение от 2.5 млн. долара за дискриминация, емоционални травми и нечестно състезание.
Рене Ричардс, тенис
Роден е в Ню Йорк през 1934 година като Ричард Раскинд. Бил е много добър плувец, тенисист и футболист.
Става капитан на мъжкия отбор по тенис в Йейл.
Виж още: Най-красивите тенисистки
В колежа започва да се облича като жена и иска да го наричат Рене. Междувременно е участвал в няколко турнира US Open като мъж и дори се оженил (за жена), но бракът му излязъл несполучлив, въпреки че дори имали дете.
През 1975 година той си прави операция за смяна на пола. На следващата година се опитва да участва в US Open като жена, но му отказват. Той завежда дело за дискриминациа и го печели. Това му позволява да се състезава в 5 турнира US Open (1977 – 1981 г.) като жена.
Дора Ратйен, лека атлетика
Когато Дора се ражда акушерката казва „Момче е!“. 5 минути по-късно казва „Всъщност е момиче.“
Родителите й я отглеждат като момиче. В училище тя става много добра в спорта. Влиза в националния отбор на Германия и през 1938 година поставя световен рекорд в скока на височина за жени. През 1939 година друга лекоатлетка поставя световен рекорд, Дора го подобрява. Тогава другата атлетка Дороти Тайлър прави изявлението, че според нея съперническата й не е жена.
Оказва се, че Дора отдавна е живеела като мъж. Била е сервитьор с името Херман. Той твърди, че нацистите са го накарали да се представи за жена, за да се представи немския отбор по добре.
Априлия Мангананг, волейбол
Мангананг официално е жена. По време на последните Южноазиатски игри делегацията на Филипините заведе контестация с иск за медицински преглед на състезателката от Индонезия. Прегледът явно е показал, че тя е жена, защото й бе позволено да продължи да играе за отбора си.
Въпреки това публиката я освирква мощно всеки път, когато играе с топката.
Кастер Семеня, лека атлетика
През 2009 година състезателката на 800 метра спринт от Южна Африка подобри личния си рекорд със седем секунди. Това е доста необичайно на високо ниво в леката атлетика и веднага започна разследване на Световната антидопингова организация.
Те подозира, че Семеня взема допинг, но откриха нещо съвсем друго – полът на атлетката е спорен.
Резултатите от тестовете не се оповестяват публично.
Семеня направи пауза след което отново се появи на пистата като жена, като спечели сребърен медал на СП през 2011 година и на Олимпиадата през 2012 година. Според неофициална информация тя има „деликатно положение“, при което е родена с мъжки и женски полови белези.
Фалън Фокс, ММА
През 2013 година стана ясно, че състезателката по ММА е транссексуална.
Звездата на спорта Ронда Раузи каза, че не иска да се бие с нея, защото тя има нечестно физическо преимущество.
Последната съперничка на Фокс – Тамика Брентс загуби от нея с тежки фрактури и сътресение на мозъка. Брентс каза, че никога не е усещала подобна сила у никоя друга жена, с която се е била.
Фокс обаче продължава да се състезава като жена.
Пинки Праманик, лека атлетика
Индийската лекоатлетка Пинки Праманик имаше добри международни успехи, но през 2012 година нейна приятелка я обвини ви изнасилване. Последвалият медицински преглед установи, че тя има рядкото състояние „мъжки псевдохермафродитизъм“. Тя бе оправдана по обвиненията в изнасилване, защото според комисията, състоянието й не й позволява да го извърши. Получи и право да се продължи да се състезава при жените, макар че все още не е направил официално състезание след това.