Технологичният гигант Apple спечели важна битка в обърканата китайска реалност по отношение на интелектуалната собственост. В края на миналата седмица китайският съд отмени решение, което гласеше, че Apple нарушава патент, засягащ дизайна на смартфоните, произвеждани от вече несъществуващата местна компания Shenzhen Baili.

Става дума за дизайна на моделите iPhone 6 и 6 Plus, които, според китайската компания, са копие на технитесмартфони 100 C. Когато жалбата е подадена, производителят„едва съществува“, а смартфонът 100 C не може да се намери на пазара.

В резултат на жалбата, Apple бяха принудени да спрат продажбите на конкретните модели в Пекин, но след бърза реакция и обжалване на решението, технологичната компания все пак успя да върне продуктите си в продажба, докато съдът се произнесе окончателно.

Китайската компания Shenzhen Baili обяви, че ще обжалва решението на съда, предава Techcrunch. От Apple засега не са коментирали казуса.

Американската компания губи пазарен дял в Китай през последните години. Въпреки това, Apple остава най-печелившият играч на местния пазар.

Според доклад на Motley Fool, през 2016 г. компанията прибира невероятните 79% от всички печалби от продажби на смартфони по света, при едва 14.5% пазарен дял. Последното решение на съда в Китай демонстрира, че властите в страната невинаги отсъждат в полза на местния бизнес.

Въпреки това, редица решения на съда, разглеждащ споровете, свързани с интелектуална собственост, невинаги изглеждат особено логични. Така например, китайската компания XintongTiandi продължава да продава необезпокоявано чанти с марката „iphone” и “IPHONE”.

Китайският производител е регистрирал бранда си през 2007 г., когато устройствата на Apple все още не се продаваха в Китай. Американската компания стартира продажбата на iPhone на китайския пазар през 2009 г.

Apple не са регистрирали марката си за продажба на кожени изделия в Китай, което може да се приеме за вратичката, през която Xintong Tiandi са се промушили.