Технологични гиганти в САЩ на бунт срещу Тръмп заради имигрантите
Airbnb предложи безплатен подслон на хора, засегнати от ограниченията за пътуване, въведени от американския президент Доналд Тръмп, съобщава ВВС.
В петък президентът подписа нареждане, с което за 90 дни замразява влизането в САЩ на имигранти и посетители от седем предимно мюсюлмански държави – Иран, Ирак, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен.
Генералният директор на Airbnb Брайън Чески заяви, че това решение не е правилно и написа в Twitter, че хората със спешна нужда от дом могат да се свързват директно с него. „Забраната граждани на определени държави или бежанци да влизат в Америка не е правилна и трябва да защитим засегнатите хора“, заяви Чески.
Решението на Тръмп предизвика гнева на американските технологични компании, в които работят стотици имигранти от Близкия Изток и Южна Азия. В публикация във Facebook генералният директор на Netflix Рийд Хастингс заяви, че действията на Тръмп засягат служители на компанията в цял свят и са толкова неамерикански, че натъжават всички.
„Още по-лошото е, че тези действия ще направят Америка по-несигурна (чрез омраза и загуба на съюзници), а не по-сигурна“, допълва Хастингс.
По данни на Американския съюз за граждански свободи след спирането на програмата за бежанците между 100 и 200 души са задържани на летищата и в транзитната зона.
Хилади хора протестираха на американските летища след мерките на Тръмп за ограничаване на имиграцията. Uber беше осъдена в Twitter, че не подкрепи протест на таксиметровите шофьори в Ню Йорк заради забраната за пътуване.
Компанията намалила цените си по време на едночасовия протест на шофьорите на жълтите таксита, по време на който не вземали клиенти от летище „Кенеди“. Някои клиенти на Uber съобщиха, че са изтрили акаунта си в знак на протест.
Но генералният директор Травис Каланик беше сред хората, които изразиха тревога от забраната, като заяви, че тя ще засегне „много невинни хора“. Той щял да сподели притесненията си на среща в Белия дом в петък.
В писмо до служителите си генералният директор на Apple Тим Кук заяви, че нареждането на президента „не е политика, която подкрепяме“. „Свързахме се с Белия дом, за да обясним негативните последици за нашите колеги и компанията ни“, каза той.
Google върна обратно пътуващите си служители в САЩ след подписването на нареждането. Компанията изрази притеснението си от решението на Тръмп и от всички мерки, които могат да блокират влизането на квалифицирани служители в САЩ. Новите ограничения ще имат големи последици за технологичните компании, които наемат квалифицирани служители от цял свят чрез специалните визи H1-B.
Microsoft изпрати писмо до служителите си, предлагайки правна помощ на засегнатите. Смята се, че те са 76. Генералният директор на Facebook Марк Закърбърг съобщи на страницата си в социалната мрежа в петък, че е разтревожен от последиците от нарежданията, подписани в последно време от президента Тръмп.
Starbucks обеща да наеме 10 000 бежанци в цял свят в идните пет години в отговор на решението на американския президент. В отворено писмо до служителите си генералният директор Хауърд Шулц заяви, че нареждането на президента е предизвикало „объркване, изненада и противопоставяне“.
Набирането на служителите ще започне в САЩ и ще бъде съсредоточено върху хора, които са служили или подкрепяли армията. Starbucks има над 25 000 заведения в 75 държави.
Amazon също съобщи в неделя, че ще подкрепи служителите си и техните семейства, засегнати от нареждането на Тръмп, пише CNBC. Компанията изпрати имейл до служителите си, които са граждани на седемте държави в нареждането, като ги съветва да останат където са – било то в САЩ или в друга държава.
“От самото начало Amazon е ангажирана с равните права, толерантността и разнообразието и винаги ще бъде така“, каза Бет Галети, вицепрезидент на отдел „Човешки ресурси“ в компанията.
„Ангажирани сме да подкрепим всичките си служители и близките им роднини, които може да бъдат засегнати от това нареждане, включително правна помощ и подкрепа, и ще продължим да наблюдаваме всички развития“, допълни Галети.