Представете си, че за четири дни в годината успявате да спечелите заплатата си за 12 месеца. Нещо такова се случи в сряда на обяд, когато ръководителите на основните британски компании постигнаха доходи, равняващи се на общата годишна заплата на средния служител, пише ВВС.

Това означава, че ръководителите на компаниите от FTSE-100, както се наричат стоте основни компании, представени на борсата в Лондон, технически вече могат да се отдадат на почивка до края на годината, ако живееха със същите пари, които печелят подчинените им.

За това не са им били необходими дори четири дни, а само два дни и половина, като се има предвид, че 1 януари беше неработен на Острова.

Наричат го „срядата на тлъстия котарак“: според определението на Кеймбриджкия речник с тази животинска аналогия са известни неофициално ръководителите на големите компании, които имат властта да увеличават собствената си заплата.

Различни организации използват фигурата на „тлъстия котарак“, за да привлекат вниманието към ширещото се неравенство на доходите.

„Данните нямат за цел да направят връщането на работа по-трудно от обичайното след празниците в края на годината. Но срядата на тлъстия котарак е важно напомняне за проблема с неравенството в разпределението на доходите, което продължава да съществува“, казва Стефан Стърн, директор на независимия институт High Pay Centre.

Съотношение 129 : 1

Според High Pay Centre на 4 януари ръководителите на компании вече са получили за 12 часа работа на ден 34 572 долара - средната годишна заплата във Великобритания. Това означава, че съотношението между заплащането, което получава директор на компания от FTSE-100, и това на служителите е 129 към 1, според данни за заплащането от 2015 г.

През 2016 г. институтът изчисли, че ръководителите успяват да достигнат средната годишна заплата на 4 януари следобед - половин ден по-късно, отколкото тази година. Заплатата на най-високопоставените ръководители е нараснала и е достигнала средно пет милиона долара на година. През 2010 г. тя е била 4.1 млн. долара, т.е. увеличението на доходите им е почти 18%.

Според различни организации проблемът не е само при компаниите от FTSE-100. В основата му стои т. нар. „заплащане за добро представяне“, или допълнителни бонуси, които се дават на ръководителите, когато компаниите постигат добри резултати при управлението им.

Кампанията за „срядата на тлъстия котарак“ настоява корпорациите редовно да публикуват съотношението на заплащането на ръководители и служители, за да се вижда, че пропастта не се увеличава.

„Надяваме се правителството да признае необходимостта от реформиране на практиките на заплащането, ако иска да намали тази пропаст“, казва Стърн, който смята да изпрати на правителството предложение за корпоративна реформа.

Кабинетът на Тереза Мей вече обсъжда план да накара компаниите да разкриват разликата в заплащането между ръководителите и служителите. Но Конфедерацията на британските индустрии отхвърли критиките на активистите срещу „тлъстите котараци“ и защити системата на стимули, основани на добри резултати.

„Компаниите не трябва да дават изключително заплащане в замяна на слабо представяне и активистите имат ключова роля в установяването на политики за разумно определяне на заплатите“, казва Джош Харди, заместник-директор на CBI.

Организацията му представлява 190 000 компании и е смятана за един от основните изразители на интересите на компаниите в страната.

Снимки: Pixabay.com