На фона на революционната вълна, която заля арабския свят, разтърсвайки смятани за непоклатими от десетилетия режими, все повече анализатори си задават въпроса къде и как ще спре всичко това.

Руският президент Дмитрий Медведев преди часове изрази опасения си, че е възможна радикализация на ислямския свят. „Революциите в арабския свят могат да доведат фанатици на власт, водейки до десетилетия на нестабилност", заяви той, присъединявайки се към страховете на редица европейски дипломати.

В тази обстановка, погледите все по-често се обръщат към една от най-богатите страни на планетата Саудитска Арабия, която доставя 12% от суровия петрол на световните пазари и разполага с над 20% от световните запаси.

В кралството обаче съществуват два големи проблема- шиитксото малцинство в източната част на страната, където се намират голяма част от петролните находища, и високата безработица сред младежите.

Около 39% от младите хора между 20-24 години са безработни. Още по-тревожни са все по-ускоряващите се темпове на ръст на безработицата.

Хари Доган, ръководител на брокерската къща Emirates NBD, предупреждава, че ако Саудитска Арабия, заедно с Алжир и Либия бъдат вплетени в арабските бунтове, около 16% от световното снабдяване с петрол ще бъде под заплаха.