Кой е човекът, губил най-голямото лично състояние в историята?
Бразилецът Айке Батиста бързо се превръща в печален пример за новата ера на бързо забогатяване.
Състоянието на бразилския петролен магнат, който се оказа, че не разполага с много петрол, падна от 34 млрд. долара до под 1 млрд. долара за година и половина. Цените на акциите на неговите компании се сринаха, а основната му компания - OGX, която се занимава с добив на природен газ и петрол, скоро може да подаде заявление за фалит.
През 2011 г. Батиста заяви, че скоро ще стане най-богатият човек в света. Вместо това той е на път да запише един по-различен рекорд – най-голямото изгубено лично състояние в света, пише CNBC.
Разбира се, има различни начини за определянето на подобни загуби. Те могат да се изчисляват в долари или в процентно изражение.
В долари има други, които на хартия са губили повече пари от Батиста. През 1999 г., когато цената на акциите на Microsoft пада, състоянието на Бил Гейтс намалява с близо 40 млрд. долара. Въпреки това той продължава да разполага с около 60 млрд. долара.
Хазартният бос Шелдън Аделсън също се доближава до загуба като тази на Батиста. Стойността на инвестициите му намалява с около 30 млрд. долара през 2008 г., изтривайки 93% от богатството му на хартия. Тогава дори се налага Аделсън да даде на компанията си Las Vegas Sands 1 млрд. долара назаем от своите лични средства, за да не фалира. Когато обаче цената на акциите се възстановява, същото се случва и със състоянието на Аделсън.
Индийският стоманен магнат Лакшми Митал също е един от големите губещи. Той успява да изгуби около 32 млрд. долара на хартия по време на финансовата криза. Неговото състояние обаче също се възстанови доста бързо, след като световните пазари тръгнаха нагоре.
В процентно изражение също има един милиардер, който е губил повече пари от Батиста. Ирландският строителен предприемач Шон Куин успява да стигне от състояние в размер на около 6 млрд. долара до фалит само за няколко години. Батиста вероятно разполага с още няколкостотин милиона долара.
Напоследък обаче няма други случаи с милиардери, които са имали 34 млрд. долара, а малко повече от година по-късно състоянието им вече е било под 1 млрд. долара. Всичко за Батиста все още не е приключило. Остава да се види какви ще са личните му активи, след като уреди корпоративните си задължения. Той обяви за продажба самолетити си, а яхтата на холдинговата му компания вероятно също се продава.
Батиста е наричан много неща – символ на лъжливото обещание на Бразилия, последния мираж на световния петролен бум, трагична фигура, посечена от високомерие.
Преди всичко обаче Батиста е пример на настоящата ера на супербогатите. Богатството в днешно време е внезапно – внезапно се натрупва и внезапно се губи.
Вместо да разчитат на стабилни печалби, които се генерират в продължение на десетилетие и дори на цели поколения, днешните богаташи натрупват сериозни състояние благодарение на парите от цял свят, които преследват печелившата идея или човек.
Печалбите на днешните ултрабогати могат да бъдат огромни и мигновени. Но когато тези богатства се трупат на хартия, те могат също толкова бързо и да изгарят.
Батиста може да е най-големият губещ днес, но той няма да е последният и вероятно няма да е най-големият губещ.