Защо да купувате на децата си пътешествия, а не играчки
Родителите трябва да харчат парите си за семейни почивки, а не за играчки. Това смята един от водещите британски детски психолози, цитиран от The Telegraph.
"Имате ли представа каква част от подаръците, които поднасяме на децата си, всъщност не са искани или оценявани?", пита Оливър Джеймс, най-продаваният автор в сферата си, създал многобройни книги за връзката между децата и техните родители.
Статистиката сочи, че британците могат да се похвалят с втория най-голям годишен разход за играчки в света, който възлиза средно на 508 паунда на дете (около 1150 лв).
"Предоставянето на материални стоки за деца - във все по-скъпи форми, докато растат - е 100% подкрепа за индустрията, която печели от това", казва Джеймс.
"От друга страна, семейните почивки определено са ценени от децата - както в момента, така и по-късно, в паметта им. Така че, ако планирате да похарчите пари за нещо, ясно е кой вариант е по-логичен“, допълва психологът.
Изследванията многократно са показали, че независимо от факта, че възрастните купуват играчки на децата си, те смятат пътуванията за далеч по-пълноценни подаръци. Децата, казва Джеймс, са по-различни. Те просто ценят различни аспекти от пътуването.
"Първата и най-проста грешка, която ужасно много родители правят, е объркването на нещата, които смятат за вълнуващи, когато отиват на почивка с децата", според психолога. "Много от "интересните"неща на новото място са смъртно скучни за по-голямата част от децата - културата, например, в почти всичките й форми. Така че вашето дете ще мърмори заради намерението ви да го влачите със себе си".
Какъв тип ваканция е най-подходящ за децата?
От голямо значение е почивката да не е пропиляно време в техните очи. "Децата виждат света по различен начин", обяснява Джеймс и продължава: "чрез консумация например: начинът, по който френските кафенета имат Orangina вместо Fanta, е очарователен за тях, както и детайли, за които биха си спомняли дълго време след края на почивката."
Това е аргумент да не налагате културата на семейната почивка. "Дайте подарък на двегодишно дете и то ще остане запленено от кутията му, а не от него", казва Джеймс. Същото е и с пътуванията. Трябва да оставим децата да изследват собствените си начини за намиране на чудеса в заобикалящата ги среда, съветва психологът.
Той дава пример със собствените си деца. Когато са на 10 и 14 години, отиват в Париж: "Тя беше доста заинтересувана от изкуството. Единственото нещо, което дори смътно интересуваше него, е френският еквивалент на Sports Direct. И двамата обаче наистина се забавляваха да ми се подиграват и да ме наричат скъперник заради настаняването, което бях избрал. След почивката това се превърна в легенда."
Защото, според Джеймс, това, на което децата наистина придават стойност по време на семейните почивки, е рядката възможност да прекарват повече време в игри и закачки с техните родители.
"Животът на децата може да бъде също толкова стресиращ, колкото и този на възрастните“, обяснява психологът. "Почивката ни премахва физически от високо натоварения ежедневен живот, където всеки се фокусира върху постигането на целите си. Това са моменти, в които всеки може да се отпусне и да се чувства игрив в компанията на семейството си."
Разбира се, играчките също са за забавление. Или трябва да бъдат. Дните на настолните игри обаче свършиха. Все по-модерните играчки разширяват пропастта между членовете на семейството, изолират децата в собствената им стая и вътрешен свят.
Да говорите глупости с родителите си, да споделяте фунийка сладолед и моменти от времето, в което интересите ви са наистина взети под внимание – това е, което носи стойност на децата, обяснява Джеймс. И със сигурност ще го запомнят, след като и последната играчка замине на бунището.
Семейната почивка прави децата по-умни
Това може да ви звучи прекалено хубаво, за да е истина. Но д-р Маргот Съндърланд твърди, че семейните почивки дават тласък на развитието на мозъка при децата и им помагат да изградят умения за концентрация.