Учени са открили какво кара хората постоянно да обновяват статуса си във Facebook.

Проучване показва, че студенти, които в рамките на една седмица поствали повече обновявания на статуса си във Facebook от обикновеното, са се чувствали по-малко самотни, дори и ако никой не е "харесвал" или коментирал постовете им.

В проучването са участвали около 100 студенти от Университета на Аризона, които са попълнили първоначални анкетници, за да бъде установено тяхното ниво на самота, щастие и депресия.

Студентите също така са получили анализ на това колко често обновяват статуса си в рамките на една седмица, а някои от тях са получили инструкции да обновяват по-често статуса си в следващите седем дни.

В края на всеки от тези седем дни всеки от тях попълвал кратък онлайн анкетник за настроението си и за нивото на социално общуване.

В сравнение с групата студенти, които продължили да ползват Facebook както и преди, тези от групата, която зачестила с обновяването на статусите, се чувствали по-малко самотни в рамките на тази една седмица.

Нивото на щастие и депресия останали без промяна, което предполага, че ефектът важи само за самотата, според организаторите на проучването.

Според проучването нивото на самота не зависи от това дали обновяванията на статусите на студентите са получавали „харесвания” от приятелите им във Facebook friends. Някой би си помислил, че липсата на реакция може да се счете за форма на отхвърляне, но самият акт на писане на статус може да помогне на хората да се чувстват по-свързани.