Да се увеличат социалните осигуровки и възрастта за пенсиониране над 65 години. Тези препоръки са направени в доклад на Световната банка за демографската картина на страната ни, който ще бъде официално представен пред журналисти днес.

В резюмето на документа се посочва, че България е на път да се превърне в страната с най-рязък спад в съотношението между застаряващо население и население в трудоспособна възраст, което ще засили натиска върху икономиката, посочва Дарик.

До 2050 г. трудовите ресурси на България се очаква да намалеят с до 40% - т.е. един на всеки трима българи да бъде по-възрастен от 65 години и само един на всеки двама българи да бъде в трудоспособна възраст, смятат от Световната банка.

Оттам очертават натиска върху пенсионната и върху здравната система като ключови проблеми, пред които е изправена страната ни и за които няма краткосрочни мерки.

Ето защо експертите от Световната банка коментират: „Увеличаването с 6 процентни пункта на размера на пенсионните вноски, удържани от индивидуалните работни заплати, би запълнило празнотите във финансирането.

Подобно сериозно увеличение обаче би могло да има евентуални негативни последици за пазара на труда, като се има предвид големият размер на сивата икономика в България".

"Затова България би могла да помисли за по-малко увеличение на размера на социалните осигуровки от около 2 процентни пункта, което да намали държавните субсидии, без да поражда големи смущения на пазара на труда", посочват още от Световната банка.

Според експертите правителството може да предприеме стъпки за насърчаване на спестяванията чрез по-нататъшно увеличаване на възрастта за пенсиониране, стимулиране на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване и разширяване на финансовата информираност и образованост.

Икономистите предлагат и изравняване на възрастта за пенсиониране при мъжете и жените, като тя е над 65 години.