Задават ли се нови проблеми за европейската икономика?
Икономиката на еврозоната рязко забави растежа си през второто тримесечие.
Брутният вътрешен продукт на валутния съюз нараства с едва 0.8% на годишна база, в сравнение с отчетените през първите три месеца на годината 1.8 на сто. За същия период БВП на САЩ отчита повишение от 2.1%.
Забавянето на Стария континент е поредната индикация, че глобалната икономика може скоро да достигне пика на възходящия си икономически цикъл, пише The Wall Street Journal.
В САЩ и Китай също се забелязват първите признаци на "буксуване" в някои сектори, което накара централните банкери, включително и Федералния резерв, да прибегнат до краткосрочни стимулиращи мерки.
В Европа първите данни за забавянето на активността дойдоха още в края на минилата година, като най-засегнатият сектор беше промишлеността.
В Германия и Италия, които са най-зависими от индустриалните си предприятия, пониженията бяха най-сериозни.
В сряда Федералният резерв на САЩ понижи основния лихвен процент с 25 базисни пункта, а по-рано през юли управителят на институцията Джеръм Пауъл коментира пред конгреса, че отслабването на икономиките в Европа и Азия е предпоставка за разхлабването на монетарната политика.
Забавянето на икономическия растеж в еврозоната през второто тримесечие може да накара и Европейската централна банка да обяви нови монетарни стимули през септември.
По този начин институцията може да направи опит да минимизира негативните ефекти от отслабването на промишлеността за останалите сектори, които са в по-добра форма.
Миналата седмица президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че икономическите перспективи във валутния съюз стават "все по-лоши".
"Причините за това трябва да се търсят в общата несигурност, която продължава вече повече от година. Тя е свързана най-вече с глобалните търговски противоречия", коментира Драги.
Европейските промишлени предприятия отчитат, че клиентите им не правят големи поръчки. Според изпълнителния директор на италианския стоманодобивен гигант Arvedi Group Марио Калдонацо, мениджърите предпочитат да залагат на малки доставки, които не ги обвързват с необходимостта от дългосрочно планиране.
Бизнесът очакваше в летните месеци част от неизвестните да отпаднат, но до голяма степен бяха разочаровани, тъй като преговорите между американския президент Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин в рамките на срещата на Г20 не доведоха до положителен резултат.
"Имаше много хора, които разчитаха, че срещата на Г20 ще доведе до някаква развръзка", заявява пред WSJ изпълнителният директор на германската софтуерна компания SAP Уилям Макдермът.
Компанията отчете спад на продажбите на софтуерни продукти през последното тримесечие, като основната причина, според ръководството, е несигурността в азиатския регион.
Неуспехът на преговорите доведе и до спад в индекса на промишления бизнес климат в еврозоната, който падна до шестгодишно дъно през юли, по данни на Европейската комисия.
Търговските конфликти обаче не са единствената "спирачка" пред европейската икономика, пише изданието. Автомобилните производители на Стария континент са изправени пред предизвикателството да покрият новите, по-строги екологични стандарти, докато в същото време продажбите им се понижават с 3.1% през първите шест месеца на годината.
Престоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз също е източник на нестабилността. Според първоначалните планове брекзит трябваше да се случи на 29 март тази година, което накара британските купувачи да се презапасяват със стоки, а това предизвика ръст на поръчките за европейските им партньори.
Но през второто тримесечие тази тенденция се превърна в "котва" за европейския бизнес, а датата на брекзит беше "изтеглена" до 31 октомври.
В момента шансовете за т. нар. "твърд брекзит", при който Верикобритания ще напусне ЕС без споразумение, са доста големи, според политическите наблюдатели.
Засега останалата част от европейската икономика, извън промишлеността, се представя сравнително силно. Безработицата през юни се пониши до ниво от 7.5%, в сравнение с регистрираните през май 7.6 на сто.
Това е най-ниското ниво за последните 11 години и е добра новина за търговците, тъй като успоредно с позитивната тенденция на трудовия пазар се увеличават и доходите на домакинствата.
Много компании, особено в Северна Европа, се оплакват от недостиг на кадри. Но ако промишлените предприятия започнат да съкращават работници, тази тенденция бързо може да се обърне, пише WSJ.