„Аз не знам“: Какво общо има този израз със стабилните взаимоотношения?
КАКВО СИ ПРАВИЛА ЦЯЛА СУТРИН?
„Тези думи се отрониха от устата ми, когато се прибрах от ранен служебен ангажимент“, споделя Джъстин Барисо в кратка статия за Inc.com
„Като собственици на малък бизнес със съпругата ми споделяме отговорностите по управлението на компанията и на домакинството.
Въпросната сутрин тя гледаше децата и домът ни приличаше на ударен от бедствие.
Вместо да постъпя умно – да замълча и да премисля – „изплюх“ точно този въпрос“, разказва авторът и добавя: „Голяма грешка“.
Съпругата му бързо му обяснила какво е правила цялата сутрин – работила е като луда, правила е закуска, ходила е след децата и е играла с тях, отговаряла е на телефонни обаждания. Едва е имала време да си поеме въздух.
„Разбрах я напълно едва няколко дни по-късно, когато бе мой ред да се грижа за децата и изпитах цялата лудост на гърба си. Още с прибирането си у дома тя забеляза раздразнението ми – и дори по-голямата бъркотия, отколкото предния път, и нямаше нужда да казва и дума“, пише Барисо.
Той осъзнава, че трябва да си вземе поука от тази случка. Да се научи да запазва мълчание, да се замисля и да проявява по-голямо разбиране, за да гради стабилни взаимоотношения, вместо да ги разклаща.
Открива, че следният кратък израз му помага да постига именно това:
„АЗ НЕ ЗНАМ.“
Какво го прави толкова ефективен ли? Причината е в скритият му смисъл и в това, че е основан на емоционална интелигентност – умението да разбираме и управляваме емоциите си.
9 фрази, които ви правят по-уверениХарвардският психолог д-р Кортни С. Уорън и нейните градивни съвети за придобиване на по-голяма емоционална стабилност в ежедневието
Как да разбираме околните и да проявяваме съпричастност
Наскоро Джъстин Барисо посвещава статия и на още един кратък израз, който може да ви послужи да упражните емоционалната си интелигентност, ако друг човек каже или направи нещо, което смятате за грубо или неуместно:
„ТОЙ/ТЯ НЕ ЗНАЕ.“
Ето как работи.
Когато някой каже нещо не на място, тихичко си помислете: „Той/тя не знае.“ Целта не е да погледнете на другия „отвисоко“, а да си дадете сметка, че той няма как да знае какво е да върви във вашите обувки. Това ще ви помогне да не отдавате твърде голямо емоционално значение на думите му.
Вие обаче също не бихте могли да знаете как се върви в чужди обувки, затова не бива да прибързвате със заключенията и „присъдите“. С други думи, понякога трябва да си напомняте:
„АЗ НЕ ЗНАМ.“
„Не знам“ не значи просто, че правите компромис. Изразът е опит за проява на емпатия – качество, което отчаяно търсим у околните, но с което трудно ги даряваме. Когато си напомните, че не знаете, упражнявате мускула на емпатията си. Използвате въображението си, вместо да правите прибързани заключения.
Когато ваш колега е в лошо настроение, припомнете си, че не знаете. Не знаете дали няма семейни проблеми, които се отразяват на поведението му в офиса.
Когато попаднете на недоволен клиент, а вашето търпение се изчерпва, припомнете си, че нямате представа какво се случва „зад кулисите“.
Когато ваш близък – половинката, детето или приятел, направи нещо неочаквано, напомнете си, че не знаете как е минал неговият ден. Възможно е отчаяно да търси вашето съчувствие.
Когато упражнявате израза „Аз не знам“ и го използвате, за да проявявате емпатия и отзивчивост, не просто гласувате кредит на доверие на човека отсреща. Влияете на склонността си да реагирате – понякога твърде прибързано, и ставате по-внимателни към околните. Вместо стена, градите мост. Заздравявате взаимоотношенията си.
Защото понякога просто не знаем И това е всичко, което трябва да знаем.