Китай е смятан за следващата глобална суперсила. А след като победи Запада с икономическия си растеж, образование и производителност, сега страната оглави и класация за недвижими имоти. Четири китайски града попадат в топ пет на Индекса на глобалните градове, пише Daily Mail.

Китайската столица Пекин, където живеят около 22 млн. души, се изкачи от четвърто на първо място в индекса, съставян от компанията Schroders, която класира градовете въз основа на бъдещите перспективи и привлекателността на имотите.

Въпреки Брекзит, Лондон е единственият град извън Китай и САЩ, който попада в топ десет. Британската столица се изкачва с две места - до осма позиция, отчасти благодарение на комбинацията от високо търсене и плановете за ограничаване на предлагането и повишаване на стойността на съществуващите недвижими имоти.

След Пекин се нареждат още три китайски града - Шанхай, Шънджън и Тиендзин. Ню Йорк е единственият град извън Китай, който се промъква в топ пет, като губи три позиции спрямо миналата година.

След това Северна Америка е силно представена в индекса, като Лос Анджелис, Далас, Хюстън и Чикаго влизат в топ десет. Общо американски градове заемат 17 места в топ 30 на индекса.

Индексът на глобалните градове 30 се основава на редица фактори, включително прогнозиран растеж на икономиката, разполагаеми доходи в идните десет години и размер на работещото население.

Той е съставен от екипа зад фонда Schroder Global Cities Real Estate. Целта на този фонд е да инвестира в акции, които трябва да се възползват от силното търсене на търговски имоти в най-висококласираните глобални градове в света.

Основната идея на инвестиционната стратегия е, че това са градовете, където е съсредоточен глобалният растеж и че тяхната привлекателност дава на компаниите, притежаващи частица от тях, дълготрайна власт върху ценообразуването.

Идеалният глобален град има висок прогнозен растеж, нарастващо население и квалифицирани служители с висок разполагаем доход. Освен това градовете на челни позиции имат отлични университети и силна инфраструктура. Те са с разнообразна икономика и привличат нови жители, като предлагат множество възможности за културна и развлекателна дейност.

Уго Мачин, ръководител на Schroder Global Real Estate Securities, казва, че разполагаемият доход - парите, които населението може да харчи за стоки не от основна необходимост, е единственият фактор, дърпащ китайските градове назад.

„Китайските градове продължават да растат бързо, тъй като страната се индустриализира. БВП и продажбите на дребно се увеличават бързо. Очакваме китайските градове да стават все по-значими и да играят по-голяма роля в нашата инвестиционна вселена в идните години“, допълва Мачин.

Топ 30 на най-добрите градове за инвестиции в недвижими имоти:

1. Пекин

2. Шанхай

3. Шънджън

4. Тиендзин

5. Ню Йорк

6. Лос Анджелис

7. Далас

8. Лондон

9. Хюстън

10. Чикаго

11. Вашингтон

12. Париж

13. Атланта

14. Сидни

15. Мелбърн

16. Токио

17. Маями

18. Торонто

19. Филаделфия

20. Сан Франциско

21. Сингапур

22. Хонконг

23. Феникс

24. Бостън

25. Сиатъл

26. Нагоя

27. Минеаполис

28. Мадрид

29. Сан Диего

30. Денвър

Снимки: Pixabay.com