Това е моят дом - по-малко от 8 квадратни метра, разказва пред камерата Люк Кларк Тайлър - интериорен дизайнер на свободна практика, който живее под наем в Ню Йорк.

В лилипутския му апартамент всичко е подредено така, че да не се губи и сантиметър. Обувките, сложени на рафт в гардероба до входната врата, си имат странна компания.

Директно над тях на горния рафт са чиниите и купите му за храна, до тях е микровълновата печка, върху която пък е сложен принтерът на младия мъж. На сантиметри вляво от гардероба е работното бюро, под което е вкаран малък хладилник.

И това е почти всичко. Следва диван, който много хитро се разпъва на легло, като същевременно побира зимните дрехи и някои инструменти на Люк. Отвъд дивана е прозорецът, от който се открива прекрасна гледка към небостъргачите на Ню Йорк.

Жилището на младия мъж е толкова миниатюрно, че когато седне на дивана, спокойно си опира краката на отсрещната стена. И какво - седиш и гледаш стената, подиграват го приятелите му. Не, говорим си, разказва младият мъж във видеозапис, който стана хит в YouTube.

Виртуалният разказ за миниатюрния апартамент не може по нищо да се сравнява с десетките предавания за луксозни и обширни апартаменти и къщи, които се излъчват непрекъснато по телевизиите. Интересът към него и към подобни жилища е огромен.

Трансформиращи се мебели за малки пространства

За година и половина видеото е гледано от 1.7 млн. потребители. Подобен видеозапис, който разказва за апартамент в Ню Йорк с площ от 8.5 квадратни метра, постигна своеобразен рекорд - бе гледан от 5.2 млн. души. В него доскоро живееше писателката Фелис Коен.

Интересът към миниатюрните жилища в градове, където наемите са огромни, нараства все повече, отбелязват специалистите. Люк Тайлър направил проучване на пазара и се оказало, че по-големите жилища с нормална кухня и баня са почти непосилни за него.

Младият дизайнер решил да направи компромис с жилищната площ, за да инвестира парите си за други цели. Няма истинска кухня, а ползва само микровълновата печка, за да притопля вегетариански храни или да си прави чай.

Банята, която е чиста и удобна, се ползва от 4-ма съквартиранти на етажа. Оттам Люк си налива вода, пак там мие чиниите си.

"Колкото по-малко е мястото, с което разполагаш, толкова повече трябва да внимаваш как ще го използваш и особено с какво ще го обзаведеш", разказва Люк. Самият той проектира огромни жилища на компютъра си, като само дрешниците им са колкото апартамента му.

Това обаче не го притеснява. Сам е поръчал мебелите си, като е успял да смести всичко необходимо. Пред работното си бюро е поставил едно голямо огледало. То разширява оптически стаята, така че младият мъж не се притеснява от тясното пространство.

Както жилището на Люк Тайлър, така и това на Фелис Коен са заснети от Кирстен Дирксен, една от създателките на уебсайта за екологичен начин на живот faircompanies.com. Там може да се открие цяла серия от малки домове.

Записите станаха повод за хиляди коментари, дузина статии и интервюта и дори привлякоха вниманието на големите сутрешни тв блокове в САЩ, посочва вестник "24 часа".

Лилипутските апартаменти са не просто любопитна тема, която хората биха искали да проучат. На истински интерес се радва изложбата "Да спестим място" в градския музей на Ню Йорк. През последните месеци се наблюдава скок от 30% на посетителите към експозицията, показваща експериментите на общината с малки жилища.

В края на годината тя се надява да открие първата серия от 55 микроапартамента, всеки от които с площ между 24 и 35 кв. м. На самата изложба е показан макет в реални размери на жилище от 30 квадрата.

Фелис Коен вече се е изнесла от миниатюрното си жилище, съобщи наскоро "Ню Йорк таймс". Има обаче много последователи. Обитаването на минипространство предизвиква все по-голям интерес на Запад - както от икономическа, така и от природосъобразна гледна точка.

Със сигурност търсенето на миниапартаменти, или по-точно стаи, ще се увеличи, а това може да промени радикално и представите ни за това на каква площ ни е удобно и изгодно да живеем, коментира изданието.