След 2016 г., която беше изобилна на изненади, инвеститорите започват 2017 г. с голяма предпазливост. Освен на Брекзит и на изборите в САЩ, пазарите реагираха преди всичко на признаците за замразяване на възстановяването на световната икономика.

Дългосрочните лихвени проценти продължиха да се покачват. Шест месеца след Брекзит FTSE 100 приключи годината до най-високото си равнище в историята. А Доналд Тръмп спечели доверието на инвеститорите.

Предвид уроците от миналото, инвеститорите вероятно ще се сблъскат с много предизвикателства тази година. Френският вестник Les Echos изброява някои от тях.

Нов режим на облигациите

Повишаването на дългосрочните лихвени проценти, започнало през втората половина на миналата година, има всички шансове да продължи. Въпросът за инвеститорите е докога. В портфейлите от облигации доходността, носена от някои видове активи, трябва да позволи продължаването на положителното представяне, дори при повишаване на лихвите.

Малко са експертите, които очакват голям преход от облигации към акции. За сметка на това секторната ротация, започнала в последните месеци, от дефанзивни към циклични стойности може да продължи поне в началото на 2017 г.

„Очакваният растеж на доходността от акция в петролния сектор е особено привлекателен“, подчертава Ив Майо, директор на отдел „Управление на европейските акции“ в компанията NAM. Според него втората половина на годината може да бъде белязана от завръщане към дефанзивните сектори, които бяха най-тежко атакувани в последно време, като фармацията и сектора на храните и напитките.

Несигурен политически контекст

Досега пазарите игнорираха несигурността, свързана с политическите изненади, но през 2017 г. това може да се промени. „Намаляването на данъците, планът за възобновяване на строежа на инфраструктура и стимулите за предприятията да връщат капиталите си са отчасти добре интегрирани в цените. За сметка на това внушенията от протекционистката реторика на Доналд Тръмп не бяха взети предвид от пазара“, казва Роланд Калоян от Société Générale CIB.

Той съветва да се залага на сектора на цикличните потребителски стоки, който предлага добра прозрачност и на излагане на вътрешното търсене в еврозоната, „като се избягват стойности, които вече са постигнали добър напредък в последните години“. „Пазарният контекст е благоприятен за автомобилния сектор и медиите“, допълва Калоян.

Икономическите индикатори в последните месеци ще позволят да започне оценката и на реалните последици от Брекзит за британската икономика. Освен това, ако се потвърди възходът на популистките партии, може да се стигне до нови периоди на волатилност.

Връщане към инфлацията

Никога от началото на кризата рисковете от повишаване на инфлацията не са били толкова високи. Според Филип Вахтер, директор на отдел „Икономически изследвания“ в компанията NAM, динамиката на инфлацията е ограничена и ритъмът на повишаване на цените трябва да остане „под или около тавана от 2%, определен от централните банки“.

Цената на петрола остава основната неизвестна. „Остава да се види дали споразумението за петролния добив ще се спазва ефективно на фона на умереното търсене и изобилните запаси“, допълва той.

Докато страховете от „Тръмпфлация“ - коктейл от растеж и инфлация, вероятно вече са добре интегрирани в равнището на дългосрочните лихви, инфлационистките рискове са част от проблемите, които инвеститорите трябва да държат под око.

„Инфлацията ще зависи от американската бюджетна политика, натиска върху заплатите, разпространението на дефлационисткия натиск в Китай и потенциалното прилагане на протекционистки мерки“, обяснява Надеж Дюфосе от компанията Candriam.

Дългът на Китай

Китай малко по малко излиза от радара на инвеститорите. Кредитният балон обаче остава на дневен ред, както припомнят редовно международните институции. Равнището на съмнителните кредити в баланса на банките достига върхове, без да се споменава растежът на скритите кредити.

„Нямаме никакъв начин да разберем дали 2017 ще бъде годината на спукването на китайския кредитен балон, но според нас това е най-големият риск през 2017 г. Нашият сценарий обаче е по-скоро оптимистичен“, отбелязват Дейвид Лафети и Дейвид Рейли, отговарящ за инвестиционната стратегия на компанията NGAM.

Ликвидността на портфейлите

Доброто състояние на акциите и облигациите зависи от растежа на лихвите, поради това инвеститорите все повече диверсифицират портфейлите си.

„Перспективите за доходност от традиционни активи, като акциите и облигациите, са слаби. Алтернативните стратегии, като лонг/шорт стратегията (комбинацията между покупката (long position) и празна продажба (short sale) на финансови инструменти - бел. ред.) или макростратегиите предлагат повече възможности“, смята Goldman Sachs.

Другите видове активи, ценени от инвеститорите, са недвижимите имоти, инфраструктурата и частният дълг. Проблемът е, че много инвеститори са натрупали и портфейли от неликвидни активи.

Британските фондове за недвижими имоти показаха това в началото на лятото - на развълнувани пазари тези активи могат да се окажат много деликатни за управление.

Снимка: Pixabay.com