Обществото може да стигне до своя край за по-малко от десет години, прогнозира историкът и математик проф. Питър Търчин, цитиран от Independent.

Според него политическите сътресения и общественото недоволство могат да доведат до рухване на сегашния свят през 20-те години на XXI век. Търчин, който е преподавател във факултета по екология и еволюционна биология на университета в Кънектикът, е водещ експерт в света по клиодинамика.

Това е научен метод, който използва математиката и науката за комплексността, за да предсказва исторически събития, като растеж и рухване на империи и религии.

„Трябва да очакваме много години на политически сътресения, които ще достигнат своя пик през 20-те години на XXI век. Това е прогноза, основана на солидна социална наука, а не „предсказание“, пише проф. Търчин в сайта Phys.org.

Според него върховете и спадовете в обществото са неизбежни и посочва като причина за тях „безлични социални сили“, които „ни отвеждат до върха, след което идва неизбежният спад“. Според проф. Търчин „свръхпроизводството на елити“ също е причина за сътресенията в обществото, тъй като увеличава разликата в доходите в обществото, а бедните стават все по-отчуждени.

„Свръхпроизводството на елит обикновено води до по-силна конкуренция в самия елит, а това постепенно подкопава духа на сътрудничество, последвано от идеологическа поляризация и фрагментиране на политическата класа. Това се случва, защото колкото повече конкуренти има, толкова повече от тях се озовават на губещата страна. Създава се голяма класа на недоволни хора, стремящи се да станат част от елита“, пише изследователят.

Стагнацията в жизнения стандарт и влошаването на здравето на икономиката могат да причинят фатално рухване на обществени структури, предупреждава проф. Търчин. Той обаче подчертава, че теорията му не е „предсказание“ и в никакъв случай не е „неизбежна“.

„Ние сме първото общество, което може да разбере, дори смътно, как действат тези сили. Упадъкът не е неизбежен. Това означава, че можем да избегнем най-лошото, може би като се прехвърлим на не толкова разрушителна писта, може би като променим заедно влакчето на ужасите“, отбелязва изследователят.

Снимка: Pixabay.com