Разклоняването на паричните политики на САЩ и Европа ще доведе до паритет в стойността на еврото и долара, смятат анализатори на ING Group, цитирани от CNBC.

През тази седмица европейската валута достигна най-ниската си стойност спрямо долара от повече от 13 години, падайки до 1.0364 долара в четвъртък.

Силата на долара се дължи на очакванията, че Федералният резерв ще предприеме по-агресивни действия по повишаване на лихвите в САЩ през 2017 година. В същото време Европейската централна банка предпочете да удължи своята програма за икономически стимули и планира да влее допълнителни 550 млрд. евро в европейските икономики до края на 2017 година.

Според анализаторите на ING, предвид затрудненията да бъде предизвикан ръст на инфлацията в Европа и падането на еврото под 1.04 тази седмица, паритетът между европейската и щатската валути вече се вижда на хоризонта.

„Очаквайте известна консолидация в диапазона 1.0450-1.0500, но прясното дъно от тази седмица означава, че постигането на паритет е просто въпрос на време,“ написаха в петък анализаторите в бележка до клиенти, цитирана от CNBC.

Също в петък експерти на Unicredit отбелязаха в свой анализ, че, въпреки че тетущата разпродажба на еврото е леко преувеличена, ниските обеми на търговия по време на коледните празници могат да тласнат европейската валута още по-надолу.

„Инерцията е много силна и пробивът на ключови нива на подкрепа, особено на бариерата от 1.05, може да предизвика допълнителна слабост за EUR/USD през следващите дни,“ се казва в анализа на Unicredit.

„В комбинация със условията на слаба ликвидност в края на годината може да подсили спада.“

В петък EUR/USD приключи сесията на 1.0450, или с 0.35% над предишното си затварящо ниво.